Projektowanie przemysłowe należy do najtrudniejszych na rynku usług projektowych oraz budowlanych. Nie tylko dlatego, iż lata studiów są bardzo ciężkie i trzeba posiąść naprawdę olbrzymią wiedzę, aby móc skutecznie i odpowiedzialnie wykonywać ten zawód. Trzeba się również wykazywać specyficznymi umiejętnościami i posiadać określone, cechy jakie nas do tego predestynują. Ich brak z kolei jest czynnikiem dyskwalifikującym i żaden człowiek nie posiadający takowych cech nie zrobi kariery w takiej dziedzinie jak projektowanie przemysłowe. Architektura przemysłowa należy bowiem do jednych z najtrudniejszych rozwiązań na rynku i firmy płacą bardzo duże pieniądze za umiejętne i zgodne z przepisami zaprojektowanie, a później nadzór nad budową konkretnego budynku.
Aby móc się podjąć bez przeszkód tak wymagającego zlecenia, jakim jest tworzenie całej technicznej dokumentacji, a także bardzo zaawansowanego technologicznie i technicznie obiektu-budynku, trzeba więc bezsprzecznie i bez żadnej wątpliwości posiadać odpowiednie umiejętności oraz niezwykle bogate doświadczenie, o czym była już wcześniej mowa. Projektowanie przemysłowe to bowiem przede wszystkim bardzo odpowiedzialna praca, bo od nas często zależeć będzie zdrowie oraz życie ludzi, którzy będą się znajdowali w danym, zaprojektowanym budynku. To też zawód olbrzymiego ryzyka, ponieważ każda ewentualna awaria lub uszkodzenie konstrukcji, które wpłynęło na narażenie życia i zdrowia ludzi będących wewnątrz, spotka się z oskarżeniami skierowanymi w naszym kierunku.
Człowiek, dla którego podstawę działania i życia stanowi praca w dziedzinie takiej jak projektowanie przemysłowe, musi więc także oprócz umiejętności i wiedzy budowniczej i konstruktorskiej posiadać także dużą odporność na stres i potrafić odpowiadać za ewentualne błędy wynikające z jego niedopatrzenia. Projektowanie przemysłowe przypomina w tym względzie zawód lekarza – jeżeli pacjent przeżyje, wszystko jest w porządku, a jeśli umrze, lekarz może się liczyć z konsekwencjami, również prawnymi. Projektant natomiast odpowiada głowa i reputacją za jakość zaprojektowanego przez niego budynku, którego zwalenie lub uszkodzenie częściowe będzie skutkowało wezwaniem go przed oblicze sądu, gdzie będzie si.ę tłumaczył z tego, że jego projektowanie przemysłowe było w porządku.