Są różne rodzaje rynien, a my powinniśmy je dopasować do rodzaju naszego domu, szczególnie do dachu, który przybiera różne formy. Najważniejsze jednak, abyśmy to my byli z nich zadowoleni. Istnieją różne kształty rynien, które uzależnione są od przekroju rynny. Dlatego też można wyróżnić różnego rodzaju przekroje rynien. Najpopularniejsze z nich to rynny półokrągłe. Dopasowują się idealnie, a woda łatwo po nich ścieka. Są również bardzo trwałe, gdyż nie reagują na uderzenia mechaniczne. Jednak nie nadają się one do dachów o dużych powierzchniach, z których spływa sporo wody deszczowej.
Dlatego też można tu zastosować rynny pół epileptyczne. Są one stosunkowo większe, dlatego też mają większą przepustowość i ścieka po niej większa ilość wody. Są stosowane w krajach, gdzie deszcze są o wiele większe i częstsze niż u nas. Istnieją jeszcze rynny bardziej zjawiskowe, nadające się do domów, w których ludzie chcą mieć dopasowany każdy szczegół. Jedne z nich to rynny trapezowe, inne prostokątne. Wyglądają wspaniale, a jej działanie wcale nie jest gorsze od rynien półokrągłych. Bardziej jednak chodzi tutaj o walory estetyczne. Do domów jasnych, pięknych z elementami dekoracyjnymi nie pasują zwykłe rynny aluminiowe.
Są one niezbyt wysokie, dlatego też nie mogą być stosowane do dużych dachów. Ich przepustowość nie jest niestety zbyt wielka. Są bardzo odporne na zamarzającą wodę, a ich kształt nie ulega zniekształceniu. Wszystkie te przekroje mają swoje wady i zalety, jednak to od nas zależy, jak ma wyglądać nasz dom/ Czasem jednak warto skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy wiedzą, do jakiego dachu najlepiej zastosować jaki rodzaj rynien. Przekroje rynien uzależnione są od ich kształtu.
A kształt jest bardzo różny. Nie należy jednak z tym przesadzać, aby nasz dom ni wyglądał po prostu śmiesznie. Rynny nie stanowią głównego elementu dekoracyjnego domu, dlatego też nie należy zwracać na nie szczególnej uwagi. Liczy się to, aby były skuteczne i odpowiednio odprowadzały wodę z naszego dachu.