Kominy stalowe stawia się głównie na dużych obiektach przemysłowych, ale swoje zastosowanie znalazły one również w budynkach mieszkalnych. W zabudowaniach mieszkalnych zdają egzamin celująco, jako wkłady stalowe do kominków i elementy ogrzewania centralnego. Należy jednak zwracać uwagę na przemieszczenie komina stalowego. Może on, bowiem w wyniku mocnych wiatrów lub huraganów zostać naruszony, co sprawi, że jego mocna konstrukcja ulegnie przechyłowi. W zależności czy decydujemy się na wkład kominowy umieszczony w istniejącym już kominie murowanym, albo w kanałach wentylacyjnych, czy na samodzielną konstrukcję, taką uzyskamy trwałość komina.
Samodzielne konstrukcje, w zależności od wariantów oferowanych przez producentów są bardziej narażone na przemieszczenia, niż stalowe wkłady wewnątrz kominów. Przemieszczenie komina stalowego z reguły jest w nich bardzo rzadkie, ponieważ nie oddziałują na nie żadne warunki zewnętrzne. Zabudowane elementy stalowe są w nich w pełni bezpieczne, choć powinno przeprowadzać się, co jakiś niedługi czas ich kontrolę i oględziny. Inną sprawą jest umiejscowiony na dachu komin stalowy. Przeważnie jest to jednokanałowa konstrukcja umożliwiająca odprowadzenie spalin z kotłów gazowych, olejowych oraz tych na paliwa stałe. Używa się je również w odprowadzaniu dymu kominków mieszczących się w domach.
Aby przemieszczenie komina stalowego nie miało miejsca należy go dokładnie i trwale przymocować do podłoża. Jeśli będzie on przebiegać wzdłuż muru, to musi on być przytwierdzony do ścian bocznych budynku. Konstrukcje stalowe przeważnie są o lekkiej masie, jednakże do ich podparcia często wystarczy konsola wsporcza lub odpowiedniej wielkości stojak. Komin taki może składać się z elementów stalowych połączonych ze sobą kielichowo, bądź przy pomocy obejm zaciskowych. Niekiedy taką konstrukcję osłania się dodatkowo ocieplając ją, co zwiększa również zachowanie energii ciepłowniczej w budynkach. Ocieplenie takie musi jednak być zrobione przy zachowaniu wszelkich norm zabezpieczających komin przed pożarem.