„Czego to ludzie nie wymyślą!” -dziwimy się nieraz, kiedy jesteśmy świadkami powstawania lub użytkowania nowych pomysłów, rozwiązań czy udoskonaleń już istniejących technologii. Nieraz zdaje nam się, że owe rewolucyjne pomysły czy ulepszenia są zupełnie niepotrzebne, zbyteczne -bo przecież dotąd radzono sobie z tym na inne sposoby i zawsze się one sprawdzały. No właśnie… czy zawsze? Patrząc z boku nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak wiele trudności napotykają ludzie pracujący w danych dziedzinach. Doskonałym tego przykładem jest rozwój i różnorodność konstrukcji wielu maszyn wykorzystywanych w przemyśle ciężkim czy w rolnictwie.
Bo przecież tyle już jest rodzajów przenośników… a jednak okazuje się, że każdy produkt czy surowiec ma inne wymagania. Bo gdy na przykład prowadzimy złożony proces technologiczny i trzeba koniecznie zadbać o czystość produktu, wyizolować go z otoczenia, by uchronić go przed zanieczyszczeniem, najbardziej odpowiednimi okazują się przenośniki ślimakowe, zwane czasem także śrubowymi. Ich zasada działania opiera się na zastosowaniu rury, wewnątrz której umieszcza się wał (zwany też ślimakiem), który posiada zamocowaną stalową „wstęgą ślimaka”; stanowi ona powierzchnię śrubową, która pod wpływem ruchu obrotowego wału umożliwia przemieszczanie się materiału.
Czasem konstrukcja zakłada zastosowanie wyłącznie owej wstęgi -wówczas jednak należy zapewnić takie jej parametry, by urządzenie zdolne było wytrzymać chwilowe przeciążenia wynikające z istoty tego środka transportu, jakim są przenośniki ślimakowe. Konstrukcja zakłada także możliwość wprowadzenia dwu różnych rodzajów koryta, czyli rury, wewnątrz której umieszczony jest wał. Koryto zamknięte jest w przekroju okrągłe lub posiada kształt rynny, możliwe jest jednak założenie nań specjalnych pokryw, dzięki czemu zawartość odizolowana jest od otoczenia. Otwartym zaś nadaje się kształt rynny i nie stosuje się pokryw. Dobór odpowiedniego rodzaju koryta uzależnione jest ściśle od specyfiki materiału, który jest transportowany przez dane przenośniki ślimakowe oraz przestrzeni jego użytkowania.