Jak świat światem ludzie wciąż dążą do ułatwiania sobie życia i szukają sposobu, by odciążyć się w pracy -szczególnie wówczas, gdy do czynienia mają z ciężką pracą fizyczną uproszczenia i sposoby na szybsze i mniej uciążliwe wykonanie poszczególnych zadań są bardziej pożądane. Jednym z takich rozwiązań są jakże powszechnie obecnie stosowane przenośniki taśmowe, które pracę już niejednej grupy społecznej zrewolucjonizowały. Czym więc są te urządzenia i czemu służą? Bardzo wiele na ten temat mówi już sama ich nazwa.
Zbudowane są z taśmy, która -w zależności od przeznaczenia- zbudowana jest z gumy (z racji swojej tendencji do rozciągania i zniekształcania bardzo często wzmacniana jest ona drutem wykonanym ze stali) lub tworzyw sztucznych. Końce taśmy są połączone ze sobą, dzięki czemu obracając się na tzw. krążnikach (specjalnych rolkach) przenosi na swojej powierzchni dane materiały. Niemal wszystkie przenośniki taśmowe napędzane są energią elektryczną uzyskiwaną z silników, które wprawiają krążniki w ruch obrotowy. Umożliwia to transport między poziomami znajdującymi się na różnych wysokościach i jest szczególnie ważne wówczas, gdy tradycyjne formy transportu są trudne do wykorzystania, nieekonomiczne lub -z przyczyn obiektywnych- nie do zaakceptowania.
Czasem, po odpowiednich modyfikacjach, jak np. instalacja niezbędnych zabezpieczeń, przenośniki taśmowe służą transportowi ludzi. Wprowadzenie zatem tych maszyn jako rozwiązania dla wcześniejszych, uciążliwych problemów, jak przenoszenie ładunków na duże odległości czy w miejsca położone na większej wysokości okazało się niezwykle atrakcyjne niezależnie od tego, czy służyło ono zwykłemu rolnikowi w gospodarstwie, pracownikom zakładów we wszelakich gałęziach przemysłu ciężkiego czy też w kopalni węgla. Urządzenia te otwierają ogromne możliwości dla tych wszystkich, którzy dotąd borykali się z trudnościami w procesie produkcji czy przetwarzania surowców; co więcej, mogą być stosowane niemal wszędzie, gdyż prostota ich konstrukcji pozwala na zastosowanie różnorakich modyfikacji pozwalających je przystosować niemal do każdej gałęzi szeroko pojętego przemysłu.