Przygotowanie terenu – fundamenty to sprawa nadrzędna, gdyż to one zapewniają trwałość całej konstrukcji, ponieważ przeciwstawiają opór ciśnieniom, wywieranym przez budowlę. Jest to ten element obiektu, na którym absolutnie nie powinno się oszczędzać – a wręcz przeciwnie, fundamenty zasługują na ogromną część naszej uwagi.
O doborze rodzaju fundamentów decyduje wiele czynników, przede wszystkim rodzaj gruntu, który zamierzamy zagospodarować. Należy pamiętać, że nieodpowiednio postawione fundamenty są przyczyną nierównomiernego osiadania ścian i ich pękania, co może po pewnym czasie stać się przyczyną tragedii. Poza tym chronią obiekt od powstania tzw. wilgoci. O ile samo postawienie konstrukcji z płyty warstwowej trwa szybko, tak przygotowanie gruntu i budowa fundamentów to zwykle długa i mozolna praca. Jeśli teren jest wilgotny, dobrze aby wspierały się one na betonowych słupach. Nieodpowiednie przygotowanie terenu spowoduje, że hala bądź pawilony z płyty warstwowej nie będą bezpieczne dla pracowników i klientów. Oprócz fundamentów niebagatelną rolę odgrywa solidnie wykonany, stalowy szkielet, do którego są później mocowane płyty.
Aby dobrać do planowanego obiektu odpowiednie fundamenty, zasięgnij porady u specjalistów, przedstawiając swoją koncepcję. Tylko indywidualne podejście do twojego planu pozwoli na optymalne rozwiązanie. Na ostateczną decyzję wpływa rodzaj terenu, który masz do dyspozycji, a także wielkość przyszłej budowli z płyty warstwowej. To wszystko, ugruntowane badaniem geotechnicznym, powinno poprzedzać pierwsze kroki budowy. Pamiętaj, aby z terenu usunąć wierzchnią warstwę ziemi. Prace tego typu najlepiej jest powierzyć zaufanej firmie budowlanej. Hala, nawet niepozorna, która wkrótce stanie w pełnej okazałości, jest wynikiem pracy wielu specjalistów różnych dziedzin, a przygotowanie terenu jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym odpowiednich warunków atmosferycznych, wiedzy i umiejętności.