Remont piwnicy nie należy do prostych zadań. Wszystko zależy od tego w jakim budownictwie mieszkamy. Im nowsze mieszkania czy domy tym łatwiej jest przeprowadzić remont w piwnicy. Dla tych, którzy chcieliby przeprowadzić remont piwnicy w starym budownictwie eksperci od prac wykończeniowych proponują parę rozwiązań.
Zakładając, że piwnica ma wymiary około 2×3 metry jako pierwsza powinno się wykonać posadzkę. Nie ma sensu zaczynać od ścian, gdyż pierwszym etapem renowacji piwnicy jest położenie solidnej podłogi. Po pierwsze trzeba usunąć humus, ułożyć folię, ale tylko w przypadku gdy budynek nie ejst zadaszony, albo jest bardzo dużo wilgoci. Następnie należy ułożyć i zagęścić izolacyjny keramzyt frakcji 10 – 20 mm o grubości warstwy 20 – 25 cm. Keramzyt na mniejszych powierzchniach dobrze jest zagęszczać ręcznymi ubijarkami lub na większych powierzchniach zagęszczarkami płytowymi. Trzeba pamiętać, że na skutek zagęszczania zmniejsza się grubość warstwy o 10%.
Następnie na wierzchu zagęszczonej warstwy keramzytu należy wykonać szpryc cementowy o grubości około 1 cm, który świetnie połączy ze sobą górne granulki i będzie stanowić podłoże pod izolację. Następnie należy wykonać izolację przeciwwilgociową i ułożyć podłoże betonowe pod posadzką. Podłoże powinno być dylatowane od ścian i aby nie dopuścić do spękania podłoża należy je dozbroić siatką z pręta. Na końcu na wyschniętym podłożu można układać każdego rodzaju kafelki.
Eksperci doradzają, że remont piwnicy powinno się wykonać z osobą doświadczoną w tym zakresie. Wykonanie tego typu podłoża oszczędza czas i koszty w porównaniu do tradycyjnych stosowanych rozwiązań. Jedna warstwa keramzytu eliminuje konieczność wykonania trzech innych warstw takich jak: podsypka piaskowa, chudy beton oraz izolacja ze styropianu lub wełny mineralnej. Jeśli chodzi zaś o ściany to remont piwnicy staje się bardziej skomplikowany. Jeśli występuje tynk na ścianach to na początku trzeba go zeskrobać i położyć nowy.
Taką operację można wykonać tylko wtedy gdy ściana jest sucha. Z kolei jeżeli ściana nie jest dobrze zaizolowana termicznie to wypadało by zrobić dobrą izolacje, ale tu pojawia się problem bo od wewnątrz nie jest to taka łatwa sprawa a od zewnątrz będzie możliwe tylko przy odkryciu ścian fundamentowych. Jeśli chodzi zaś o sufit to można go zrobić z drewna, ale najlepszymi materiałami, jeśli chodzi o remont piwnicy, są panele albo płyta OSB.