Konstrukcje kratowe potrzebne są w powstawaniu nowych obiektów typu: budynki, mosty, wiadukty i innych służących dla potrzeb użyteczności publicznej. Najczęściej spotykaną konstrukcją kratową są maszty służące do montażu na ich szczycie anten telewizyjnych, bądź telekomunikacyjnych. W przypadku niskiej użyteczności masztu następuje rozbiórka konstrukcji kratowych, która może zostać przeniesiona w inne miejsce. Jeśli ktoś nie ma wyobrażenia jak taka konstrukcja wygląda, to najczęściej za przykład pokazuje się słynną na całym świecie Wieże Eiffla.
Składa się ona z wielu elementów, połączonych ze sobą i wspaniale współgrających, które tworzą okazały obiekt, podziwiany przez wszystkich. Już od dawna do produkcji takich konstrukcji zaczęto używać stali, bowiem jest to materiał niebywale mocny i wytrzymały. W przypadku, kiedy następuje rozbiórka konstrukcji kratowych jej przebieg jest sprawny i nie wymaga zbytniego planowania. Każdą część odczepia się od całość i ściąga w kolejności, w której była budowana. Przypomina to składanie klocków. Charakterystyczna ich cechą jest możliwość przeniesienia danej konstrukcji w inne miejsce. Nie musi być ona rozebrana bez ponownego jej wykorzystania.
Najprostszy model kratownicy ma wygląd trójkąta i stanowią go trzy pręty, które łączą przeguby. Każdy element konstrukcji musi być właściwie połączony z innymi elementami, ponieważ zaważy to na geometrii i statycznej wyznaczalności budowli. Bardzo duże znaczenie odgrywa właściwe podparcie oraz podłoże, na którym konstrukcja ma powstać. Jest to ważne nie tylko przy budowie obiektu, ale wówczas, kiedy planowana będzie rozbiórka konstrukcji kratowych. Za inny przykład takich konstrukcji mogą posłużyć podparcia wielu mostów. Wykorzystuje się do tego mechanikę konstrukcji o układzie płaskim. Technika ta działa tak samo w budowaniu dachów przy wiązarach dachowych. Jak widać konstrukcje kratowe mają duże pole działania, a to za sprawą swej praktyczności i niebagatelnej wytrzymałości. Poza tym dzięki nim zaoszczędzić się znaczną ilość materiału potrzebną chociażby do budowy mostu.