Samonośna konstrukcja ramowa to inaczej szkielet utrzymujący cały hotel w pozycji pionowej i zabezpieczający przed zawaleniem obiektu. Samonośna konstrukcja ramowa może występować w wielu rodzajach i modelach. Na wyróżnienie zasługuje kilka z nich : samonośna konstrukcja ramowa wykonana ze stali i zawierająca wypełnienie z blachy stalowej pomiędzy dwoma powłokami , samonośna konstrukcja ramowa ze ścianką podwójną wypełniona pianką ,która nie zawiera w swoim składzie żadnych chlorowcowęglowodorów mogących uszkadzać strukturę konstrukcji , samonośna konstrukcja ramowa z wypełnieniem pianką oraz przetłoczeniami podwójnymi i dodatkowym ocynkowaniem powłok itp.
W hotelu można również łączyć drzwi jedno i dwuskrzydłowe z przeszkleniami stałymi , które w połączeniu stworzą elementy boczne o dowolnej ,wybranej przez zleceniodawcę szerokości (powstaje samonośna konstrukcja ramowa lub konstrukcja słupowo ryglowa hotelu). Samonośna konstrukcja ramowa zdobyła uznanie architektów, projektantów i inwestorów dzięki swojej wytrzymałości jak również prostocie konstrukcji ,która sprawia że budowa nawet dużego kompleksu hoteli trwa minimalny okres czasu. Sprawia to łatwość montażu ramy , dokładność wykonania elementów jak również wygodne i dobrze zaprojektowane miejsca łączeń.
Te rozwiązania pozwalają budującym na wznoszenie hoteli w krótkim czasie bez zbędnych wysiłków i przy użyciu najmniejszej możliwej siły roboczej. Jest to rozwiązanie korzystne również dla inwestora zlecającego budowę , który zachowa sporą część pieniędzy dzięki szybkiemu i solidnemu wykonaniu, a fundusze będzie można przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie obiektu i dostosowanie go właściwie pod kątem wymagań sanitarnych i na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na przykład poprzez montowanie wysokich i przeszklonych balkonów lub poręczy przy schodach. Samonośna konstrukcja ramowa udowodniła swoją przydatność już w niejednym hotelu pracowniczym lub internacie. Również materiały metalowe potrzebne do jej wykonania są solidne i wytrzymałe na warunki pogodowe lub możliwe powstałe wstrząsy czy uszkodzenia. Nadaje się ona idealnie do celów mieszkaniowych ,gdyż zapewnia całkowite bezpieczeństwo mieszkających pracowników i personelu obsługującego hotel.