Dom to w ogromnym uproszczeniu fundamenty, ściany i dach. Zewnętrzne ściany domu, licząc w tym również ściany fundamentowe utrzymują całą konstrukcję domu, sprawiają, że budynek jest stabilny. Ściany nośne, bo o nich jest tu mowa muszą sprostać najważniejszemu zadaniu, jakim jest utrzymanie domu w idealnie stanie, generalnie chodzi o tym, żeby taka ściana nie popękała, nie zawaliła się w jakiś niesprzyjających okolicznościach. Często te ściany nazywane są ścianami konstrukcyjnymi.
Konstrukcja ściany nośnej musi być taka, żeby ciężar konstrukcji był przenoszone z wyższych kondygnacji na niższe – stąd tak ważne są mocne fundamenty w budynku Ściany nośne muszą spełniać wymagania stawiane przez bardzo wyśrubowane normy. Oprócz dźwigania budynku spoczywa na nich ważna rola izolacji termicznej i akustycznej oraz odprowadzania wilgoci z wnętrza domu. To wszystko sprawia, że zewnętrzne ściany nośne mają bardzo dokładnie opisane możliwości techniczne. W wielu budynkach są ściany nośne wewnętrzne, które odciążają ściany zewnętrzne – trudno wyobrazić sobie na przykład blok, który ma kilka, a czasami kilkanaście pięter, by cały jego ciężar był zrzucony na ściany zewnętrzne – dlatego wewnątrz budynku są ściany nośne tak zaplanowane, by ściany zewnętrzne były odpowiednio odciążone.
Nawet w niewysokim budynku, robiąc remont, zmieniając układ pomieszczeń, nie ma możliwości ruszenia ścian nośnych , ponieważ cały budynek może runąć. Bardzo trudne bywa budowanie różnego typu hal sportowych czy widowiskowych, które praktycznie nie mają ścian nośnych przedzielających budynek. Należy dodać, ze nie każdy materiał budowlany jest dobry do tego, by z niego postawić ściany nośne – nadaje się do tego tradycyjna ceramika budowlana, czyli znana od wieków cegła pełna, teraz jest więcej jej rodzajów. Ściany takie stawia się również z ceramiki poryzowanej – polega to na dodawaniu do gliny trocin lub mączki drzewnej.
Później cegła jest wypalana, a wysoka temperatura powoduje, ze wkład drewniany ulega spaleniu i w tych miejscach po nim tworzą się pory wypełnione powietrzem. Kolejny materiał na ściany nośne to beton komórkowy – tu również potrzebna jest wiedza, jaki rodzaj betonu chce się uzyskać – zależy to od proporcji użytych składników. Fachowcy wiedzą, co mogą uzyskać poprzez konkretne proporcje głównych składników, czyli cementu, wapna i wody. Do budowania ścian nośnych używane są również silikaty, nazywane czasami sztucznym piaskowcem – ich zaletą jest wzrastanie wytrzymałości wraz z upływającymi latami oraz beton