Ściany wewnętrzne maj różny charakter -najczęściej spotykamy się ze ścianami działowymi, które są zazwyczaj bardzo lekkie w konstrukcji, chociaż na tyle muszą być mocne, by udźwignąć różne wiszące szafki, obrazy itp. Rzeczy. Drugi rodzaj to ścianki murowane, które są znacznie grubsze od typowych ścianek działowych, bo mogą być dosyć grube– jeśli ścianki są wąskie i długie, to trzeba je wzmocnić specjalnymi prętami lub drabinkami zbrojeniowymi. Takie ścianki murowane „wchodzą” w ścianę zewnętrzną w sposób trwały. Jednak nie wszystkie ściany, które są wewnątrz na przykład mieszkania, to ściany o charakterze działowym. Zdarzają się ściany wewnętrzne mające charakter nośny – takie ściany są nie do ruszenia, jeśli chce ktoś zmienić układ pomieszczeń Ściany wewnętrzne działowe można wykonywać z bardzo różnych materiałów. Mogą być one z bloczków, cegieł, czy pustaków.
Niedawno zapanowała moda, by ściany wewnętrzne do niektórych pomieszczeń robić z luksferów, drewna a nawet sklejki lub płyt pilśniowych. Czasami zależy budującym, by ścianka działowa była dźwiękochłonna i w takim wypadku, trzeba się zastanowić nad rozwiązaniem technicznym. Wiadomo, że bardziej dźwiękoszczelne ściany są cięższe i trzeba do tego ciężaru przystosować strop/y. Czasami jednak wystarczy zastosować ściankę szkieletową i dodatkowo można przy takinie ustawić meble, jakieś regały z książkami, które dodatkowo będą wyciszać oba sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.
Ściany wewnętrzne najczęściej można ustawiać tak, by uzyskać pożądany układ pomieszczeń. Jest tu jednak jedna zasada. Otóż, nie wolno nic zmieniać w planie budynku jeśli chodzi o ściany wewnętrzne nośne, ponieważ są one tak zaplanowane, by nieco odciążyć ściany zewnętrzne budynku, które są tez ścianami nośnymi. Ściany, dzielące pomieszczenia nie mają zazwyczaj jakiś norm dotyczących ich izolacji termicznej. Chociaż czasami zdarzają się takie zlecenia, gdzie właściciel budynku życzy sobie w niektórych pomieszczeniach, by ściany działowe miały również izolację termiczną – zazwyczaj chodzi tu o pomieszczenia, które zimą nie będą ogrzewane. Kwestia z czego postawić ściany wewnętrzne jest odrębną kwestią.