Obecnie budowa domu to wykorzystywanie wielu technologii, które z jednej strony ułatwiają budowanie, pomagają w stawianiu, nazwijmy to, lepszych budynków, z drugiej natomiast stawia każdego człowieka przed dylematem co wybrać, na jaką technologię się zdecydować. Ściany zewnętrzne są tą częścią domu, która decyduje o wyglądzie budynku oraz o jego zaletach bądź wadach w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, a także trwałości całej budowli. Obecnie ściany zewnętrzne nie są już budowane z drewna – tylko koneserzy decydują się na drewniane domy,.
Drugim powszechnym materiałem budowlanym były kamienie – w naszym kraju ograniczało się jednak ich wykorzystanie głównie przy stawianiu fundamentów. Obecnie stawiając ściany zewnętrzne bierze się pod uwagę energooszczędność, ponieważ cały czas rosną ceny energii i w naszym klimacie pieniądze wydane na ogrzewanie domu stanowią istotną część budżetu w ciągu roku.
Zasada jest taka, oczywiście dla osób mających fundusze, a także myślących perspektywicznie, że warto zainwestować nawet trochę ponadprzeciętnie w ściany zewnętrzne i później mniej wydawać na ogrzewanie budynku, niż poczynić oszczędności w trakcie budowy, by potem poprzez właśnie ściany zewnętrzne uciekało mnóstwo ciepła. Wielu specjalistów potwierdza opinię, że ściany zewnętrzne trójwarstwowe są najlepsze z możliwych.. Taka ściana utrzymuje ciepło, zatrzymuje hałasy, a poza tym jest wytrzymała oraz trwała. Inną propozycją są ściany zewnętrzne dwuwarstwowe wykonane metodą lekką.
Ma ona niemal identyczne właściwości jak ściana trójwarstwowa. Jest jednak od niej nieco słabsza, mniej odporna na żywioł, jakim jest ogień i wiatr. Za to jej konstrukcja jest taka, że na przykład po powodzi jest ją łatwiej osuszyć. Inną odmianą ściany dwuwarstwowej jest ściana wykonana tak zwaną metodą mokrą. Ma ona gorsze parametry i odporność na warunki zewnętrzne. Czasami wybierane są ściany zewnętrzne jednowarstwowe – wydają się one proste w budowaniu i tanie, co naprawdę nie jest takie oczywiste. Oczywiście wybór tego, jakie ściany zewnętrzne należy postawić zależy od wielu czynników, w tym przeznaczenia budynku, a nawet to w jakim rejonie jest wybudowany – inaczej trzeba budować nad morzem a inaczej w górach.