W wielu obiektach przemysłowych do oświetlania i wentylacji hal używane są świetliki dachowe – punktowe. Tego typu świetliki można instalować na wszystkich typach dachów płaskich oraz na dachach o lekko spadzistym kształcie. Nowoczesne dachowe są idealne dla wszystkich typów płytkich dachów, ewentualnie dachów z lekką pochyłością.
Punktowe świetliki dachowe są przeznaczone dla bezpośredniego oświetlenia i wentylacji. Nowoczesne świetliki dachowe wykonywane są w różnej technologii i dostosowane do potrzeb zamawiającego. Najczęściej stosowane świetliki dachowe wykonane są ze szkła, poliwęglanu lub akrylu. Świetlik taki wygląda jak komin z dachem – jednak wpadające pod kopułę światło jest w tunelu wykonanym ze specjalnego materiału refleksyjnego przenoszone na rozpraszacz pryzmatowy lub matowy, co w efekcie daje równe oświetlenie pomieszczenia, w którym zamontowane są w dachu świetliki dachowe. Świetliki dachowe mogą być łączone z urządzeniami wentylacyjnymi, z regulowanym nawiewem powietrza z zewnątrz.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że specjalne świetliki dachowe tak zwane świetliki rurowe mogą w zasadzie oświetlić każde pomieszczenie w budynku, nawet takie, gdzie zamontowanie okien nie jest możliwe – na przykład w niektórych piwnicach
Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych rodzajów świetlików dachowych. Istnieją dachy, które pokrywają świetliki dachowe w formie różnych konstrukcji z aluminium i szkła. Tego typu świetliki dachowe mogą zajmować dużą część powierzchni dachy i mieć kształt łukowaty lub stożka (małe daszki ze szkła). Warunkiem wybudowania takich świetlików na dachu jest wykorzystanie szkła zbrojonego, akrylu lub poliwęglanu, który wypełnia specjalnie wykonane ramy.
Bardzo często tego typu świetliki dachowe wykorzystywane są w przemyśle, ponieważ na hale przemysłowe i magazynowe bardzo często niemożliwe jest doprowadzenie światła poprzez okna wykonane w ścianach – zazwyczaj takich okien się nie robi, a jeśli już to na niewielkich powierzchniach, co nie zapewnia równomiernego doświetlenia całego wnętrza – świetliki są w stanie dać dobre światło w każdej hali. Świetliki dachowe mogą być wykonane jako punktowe, czy też całe pasma świetlne, bo zazwyczaj dachy hal umożliwiają takie ich zagospodarowanie.