Wykorzystanie szkła w budownictwie obecnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak należy w tym przypadku zaznaczyć, że niestety tego typu wykorzystanie szkła jest bardzo drogie, przez co w dalszym ciągu wiele osób w naszym kraju mając możliwość wykończenia danego budynku szkłem jest zmuszona do rezygnacji co wiąże się przede wszystkim względami finansowymi, które niestety w tym przypadku w dalszym ciągu są bardzo wysokie. Jednak według specjalistów w niedługim czasie ceny szyb i ich zastosowania w budownictwie pójdą w dół dzięki czemu coraz większa liczba przedsiębiorców zajmujących się tworzeniem nowoczesnych budynków będzie wykorzystywać szkło w budownictwie.
Na zachodzie każdy nowo powstały budynek wykorzystuje szkło jako z jednej strony element dekoracyjny, a z drugiej strony elewacyjny, dzięki czemu wygląd budynku robić może na przechodniu bardzo duże wrażenie. W Polsce także coraz większa liczba budynków wykorzystuje szkło za pomocą różnych systemów. Najczęściej spotykanym jest system mocowania punktowego, który obecnie w naszym kraju jest wykorzystywany bardzo często co wiąże się pewnie z kosztami, które w przypadku tego systemu są znacznie mniejsze niż w przypadku innych systemów takich jak dwustronny, czterostronny czy też żeber szklanych. System mocowania punktowego najogólniej rzecz ujmując polega na mocowaniu szyb w danym budynku za pomocą konstrukcji stalowych, dzięki czemu jest to połączenie trwałe i bezpieczne.
Jest to mechaniczne połączenie poszczególnych płyt szkła do elementów nośnych budynku za pomocą odpowiednio przygotowanych sworzni, co daje przy okazji piękny efekt końcowy. Niestety system mocowania punktowego wymaga olbrzymiego doświadczenia, którego niestety wielu osobom brakuje, dlatego też firmy zajmujące się tego typu systemami muszą posiadać odpowiednie doświadczenie bez którego nie będzie możliwe odpowiednie wykonanie elewacji szklanej w danym budynku lub też fasad szklanych lub też będzie to wykonanie niewłaściwe, które nieść będzie za sobą zagrożenie.