Architekci bardzo często w swoich projektach budowlanych decydują się na powszechne wykorzystanie szkła, które w budownictwie znajduje szerokie zastosowanie. Przede wszystkim można się spotkać z przypadkami, gdzie szkło stanowi zewnętrzną elewację danego budynku, co bez wątpienia jest bardzo efektowne i o to przecież w tym wszystkim chodzi. Jednak także fasady coraz częściej w budownictwie wykonywane są ze szkła przy zachowaniu odpowiednich systemów.
Bardzo dużym powodzeniem wśród architektów odnośnie zastosowania szkła w budownictwie cieszy się system żeber szklanych, który jest specjalnym sposobem połączenia szyb ze sobą za pomocą aluminiowej belki oraz odchodzących od niej prostopadle przysłowiowych żeber, które łączą tym samym między sobą poszczególne szyby. Szyby wykorzystywane w tym systemie to najczęściej bardzo mocne hartowane szyby, które są odporne na uszkodzenia, dzięki czemu możemy być tak naprawdę spokojni o ich wykorzystywanie oraz eksploatacje. System żeber szklanych wiąże się z licznymi trudnościami, których przy zastosowaniu szkła w budownictwie rzecz jasna nie brakuje.
Jednak specyfika tego systemu daje gwarancję jego niezawodności. Szkłem, które w sposób najlepszy znajduje zastosowanie w tym systemie jest przede wszystkim szkło laminowane oraz bezpiecznie hartowane, dlatego też trzeba znaleźć odpowiedniego dostawcę w naszym kraju, co niestety już takie łatwe może nie być, zwłaszcza że firm zajmujących się taką obróbką szyb jest niewiele. Na szczęście jest kilka firm na rynku, które właśnie pod system żeber szklanych wykonują odpowiednie szyby, dzięki czemu nie będziemy musieli zamawiać odpowiedniego szkła za granicą, gdzie oczywiście ceny są znacznie wyższe.
Jedynym mankamentem tego systemu jest jego cena, która niestety jest bardzo wysoka, a przy okazji może on być wykonywany jedynie przez osoby mające w tym zakresie odpowiednie doświadczenie, a takich firm na naszym rynku także nie ma zbyt wiele czego przykładów jest mnóstwo, zwłaszcza jeżeli polskie firmy deweloperskie korzystają z pomocy zagranicznych firm.