Planując budowę domu zastanawiamy się w szczególności ile pochłonie to naszych oszczędności i czy w ogóle stać nas na daną budowę. Rozważamy ile środków finansowych powinniśmy zgromadzić, aby zakupić działkę budowlaną, zdecydować się na któryś z projektów mieszkalnych i na koniec zacząć budowę własnego gniazdka. Nie można zapominać o nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, na które będziemy musieli również wydać pieniądze. Na przykład szacunkowa wartość obróbek w projekcie waha się pomiędzy dużymi kwotami, jednak niektóre obróbki mogą być niezbędne. Jeśli już posiadamy właściwą liczbę gotówki, to pozostaje nam wynająć fachową ekipę znającą się na stawianiu domów i zacząć jego budowę.
Czasem podczas niej wyniknąć mogą nieprzewidziane sytuacje, niezależna od nikogo. Może to być nadmierne nawodnienie terenu, bądź błędne obliczenia w zagospodarowaniu terenu pod budowę. Jeśli jednak wszystkie problemy zostaną zażegnane, budowa dobiegnie końca. Po jej postawieniu należy dobrze ją zabezpieczyć przed deszczem i wiatrem.
Szacunkowa wartość obróbek w projekcie dotyczącym obróbki blacharskiej budynku może okazać się jedną z najlepszych inwestycji, jakie poniesiemy. Obróbka blacharska, jaką dają nam opierzenia budynku zagwarantują, że dom przetrwa bez remontu zewnętrznego wiele lat. Zastosowanie w tym celu blach ocynkowanych sprawia, że nie straszne będą obiektowi mieszkalnemu nawałnice i wichury. Poza tym tego typu zabezpieczenia przykrywają w sposób prawidłowy otwory kominowe i uniemożliwiają nalanie się wody deszczowej do jego środka.
Są też ciekawą alternatywą dla ochrony okien, a zwłaszcza rynien i miejsc narożnych na budynku. Informacja, jaka szacunkowa wartość obróbek w projekcie będzie musiała zostać zapłacona, powinna znaleźć się w ogólnym kosztorysie budowy. Dzięki takiej informacji oraz innych faktów dotyczących kosztów budowy przyszły właściciel domu będzie w stanie zaplanować sobie wszystkie wydatki poniesione na jego postawienie i wykończenie. Oceni on realnie swoje finanse i zdecyduje o rozmiarach i lokalizacji budynku.