Jest wiele miejsc, z których korzystamy na co dzień, które – często pomimo naszej niewiedzy – muszą posiadać szczególne uwarunkowania wentylacji. Budując dom, czy miejsce użytku publicznego, należy przede wszystkim mieć na myśli szczególne uwarunkowania wentylacji w toaletach. Są to miejsca bardzo często narażone na szkody z powodu niewłaściwej wentylacji. Przewody wentylacyjne w tych miejscach powinny być duże i drożne. Nie można sobie bowiem pozwolić na to, aby na przykład brzydki zapach unoszący się w toalecie, zawierający całe miliardy złych dla zdrowia człowieka bakterii i wirusów, nie znajdował ujścia.
Gromadzenie się tego typu zanieczyszczeń w toaletach zawsze kończy się pobytem osób z nich korzystających w szpitalach z powodu ciężkich zakażeń, bądź infekcji. Ale bakterie to nie najgorsze, co może spotkać człowieka, korzystającego ze źle wentylowanej toalety. Największym zagrożeniem dla życia człowieka są podgrzewacze do wody na gaz. Bardzo często zdarza się bowiem, że po pewnym czasie użytkowania owe podgrzewacze rozszczelniają się, emitując niezwykle łatwopalny i wybuchowy gaz do pomieszczenia. W tym wypadku w pomieszczeniu źle wentylowanym wystarczy wtedy odkręcić ciepłą wodę, co spowoduje włączenie się podgrzewacza i uwolnienie iskry, która to następnie spowoduje wybuch. Teraz już z pewnością wiadomo, dlaczego szczególne uwarunkowania wentylacji odgrywają tak ważną rolę w budownictwie i dlaczego należy dobrze się z nimi zapoznać.
Dlatego o dobrą wentylację powinno zadbać się w każdym pomieszczeniu, które korzysta z gazowego podgrzewacza do wody. Innymi tego typu pomieszczeniami, potrzebującego czegoś takiego jak szczególne uwarunkowania wentylacji są kuchnie, bo w tych pomieszczeniach na co dzień pojawia się całe mnóstwo pary wodnej, która nieprawidłowo odprowadzana spowoduje gnicie ścian i pojawianie się pleśni, również bardzo szkodliwej dla zdrowia ludzkiego. Należy pamiętać, że każde pomieszczenie, w którym na co dzień korzysta się z emitujących wilgoć urządzeń będzie wymagało szczególnych uwarunkowań wentylacji.