Któż z nas nigdy niczego nie stłukł? Szkło znane jest nam od dzieciństwa. A ludzkość poznała się na szkle już w epoce mezopotamskiej. Według archeologów wspomniana kultura znała szkło w naturalnej postaci, o różnych kształtach i barwach i umiała dobrze to szkło wykorzystać. My, ludzie dwudziestego pierwszego wieku poznaliśmy szkło już od wielu stron, udoskonaliliśmy je i rozpowszechniliśmy. Jednym z ciekawych zagadnień związanych z tym tematem jest szkło antisol, jak sama nazwa wskazuje przeciwsłoneczne (anti od 'anty’ – przeciw, sol od 'solar’ – słoneczny). Ale tak naprawdę szkło to działa na zjawisku absorpcji, czyli pochłania światło.
Definiując, szkło przeciwsłoneczne absorpcyjne (antisol) jest to szkło barwione w masie przez dodanie tlenków metali; tłumi ono promieniowanie słoneczne dzięki zwiększonej absorpcji (głównie promieniowania podczerwonego). Szyby antisol ograniczają nasłonecznienie pomieszczeń, zapobiegając przy tym ich przegrzaniu. Szkło antisol można też hartować i kleić. W końcowym efekcie możemy uzyskać różne barwy takiego szła: niebieskie, zielone, grafitowe, czarne i tak dalej. Ponadto warto wspomnieć, że takowe szło ma szerokie zastosowanie. A mianowicie, stosuje się je do przeszklenia, zabudowy szklanej, cieplarń, ścian fasadowych oraz wszędzie tam, gdzie istnieje troska o zmniejszenie zużycia energii i strat ciepła. I nie musimy się martwić o trwałość takiego szkła, ponieważ współczesne szkło występuje z wieloma domieszkami, które zwiększają odporność szkła.
Niezaprzeczalnie sprawia to, iż wykorzystujemy szkło o wysokiej jakości, posiadającej wysokie standardy bezpieczeństwa, gdyż, na przykład drzwi z takiego szkła, bardzo trudno jest rozbić czy przebić. Co warte uwagi to to, że pęknięcie jednego elementu nie powoduje dalszych uszczerbków mechanicznych. Podsumowując, szkło antisol to wysokiej jakości tworzywo, używane w szeroko pojętym budownictwie, nabierające coraz to większego znaczenia i popularności, ze względu na swe atrakcyjne cechy własne i korzyści z niego płynące.