Domyślam się, że nikt się nad tym nie zastanawia, ale… Czy wyobrażacie sobie świat bez szkła? Szkło towarzyszy nam od zawsze, od kiedy się urodziliśmy i nie robi ono na nas wrażenia. Ale pomyślcie jakby wyglądało życie, gdyby okna nie miały szyb, lampy obudowy, a biurowce byłyby szkieletem stalowym. Widzimy zatem jak ważne, nie tylko w budownictwie jest szkło. Na przestrzeni kilkudziesięciu a nawet setek lat, tworzywo to było udoskonalane. Dziś, w dwudziestym pierwszym wieku możemy wybierać w przeróżnego rodzaju szkło. Jednym z zagadnień dotyczących tego tematu jest szkło bezpieczne, czyli jak się domyślamy jest to szkło, które spełnia najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Można jeszcze bardziej uściślić to pojęcie.
Otóż jest to takie szkło, które ogranicza do minimum zagrożenie dla życia lub zdrowia osób przebywających blisko oszklenia i w pomieszczeniach oszklonych. Takowe zagrożenie często stanowią odłamki z rozbitego szkła, ale także i ogień, gazy czy promieniowanie cieplne – objawy towarzyszące pożarom. Szkło nazywane jest „bezpiecznym”, jeśli technika, jaką wyprodukowano je lub połączenia pozwala na ograniczenie szkód wynikających z ewentualnych odkształceń, uderzeń czy pożaru. Ze względu na funkcję, szkło bezpieczne może mieć charakter: kuloodporny, antywłamaniowy, pancerny, odporny na uderzeniową falę wywołaną wybuchem, ognioodporny oraz ochronny, np. w przypadku przebicia lub rozbicia powinny uchronić człowieka przed pokaleczeniem. Zazwyczaj projektuje się je na wystąpienie ekstremalnie trudnych warunków i obciążeń.
Ponadto najczęściej szkło jest klejone, laminowane z folią PVB, hartowane, żywicowane lub zbrojone siatką metalową. W budownictwie szkło bezpieczne stosowane jest do szklenia okien, drzwi, elementów ścianek działowych czy naświetli w budynkach oświaty, pomieszczeniach kasowych, w obiektach zagrożonych wybuchem, np. stacjach benzynowych. Stosując kolorowe folie, np. zielone, brązowe i szare można pozyskać zmniejszenie skutków promieniowania słonecznego. Jak widzimy, wachlarz możliwości i korzyści jest niezmiernie szeroki.