Wśród rodzai szkła potrzebnego i stosowanego w budownictwie jest między innymi szkło lane walcowane surowe. Jego produkcja polega na wyprodukowaniu masy szklanej, którą poddaje się dalszej obróbce. Masę taką przepuszcza się przez odpowiednie wałki, stąd nazwa walcowanie. Następnie masę taką tnie się na płyty określonej wielkości, z której będą wycinane mniejsze szyby, już jako produkt gotowy. Charakterystyczna cechą tego typu szkła jest zmniejszona jego przejrzystość wynikająca z procesów produkcyjnych. Szkło lane walcowane surowe posiada taflę o nierównej powierzchni, która zniekształca szybę i rozprasza światło, które się w niej odbija. Jest ono stosowane w budownictwie do wykończenia domów lub innych pomieszczeń z otworami okiennymi i szklanymi.
Zastosowanie znalazły również w przypadku szklanych budowli, choć bardziej do tego używa się szkła hartowanego ze względu na jego wytrzymałość i odporność na nacisk i warunki atmosferyczne. Szkło lane walcowane surowe jest szkłem o prostym składzie chemicznym i nie zawiera żadnych chemicznych udoskonaleń. Proste w swoim składzie powoduje, że nie jest uznawane za szkło bezpieczne. W przypadku stłuczenia rozpryskuje się na wiele kawałków niebezpiecznych dla osób, które akurat przebywają w jego otoczeniu. Szkło te nadaje się do hartowania i wyginania co warte jest uwagi i podwyższa jego zalety. Jest montowane w stosownych ramach jako przeszklenie w dużych pomieszczeniach i pełni funkcję ścianek działowych.
Zaleta wyginania sprawdza się w ciekawych zastosowaniach, gdzie potrzebne są nowatorskie rozwiązania mające na celu polepszenie oryginalności i niebagatelnego wizerunku wnętrza pomieszczenia. Szkło lane walcowane surowe zobaczyć można w postaci kryształowych kwadracików, które zdobią biura, hotele i inne miejsca użyteczności publicznej. W minionej epoce były one bardzo modne i stosowano je przy budowie niemal każdego domu. Dziś odeszły nieco do lamusa, choć warto o nich pamiętać. Szkło te można użyć do kopuł doświetlających, szklanych pustaków i dodając barwników do szkła do zdobień budynków.