Patrząc przez zamknięte okna nie zastanawiamy się wcale, w jaki sposób powstaje szyba lub rama okienna. Procesy te są jednak decydujące w tworzeniu produktu końcowego, jakim jest okno. Jeśli chodzi o powstanie szyby, to szyba ta jest to nic innego jak szkło płaskie ciągnione. Samo szkło pochodzi ze stopienia, następnie ochłodzenia różnych materiałów, takich jak: piach kwarcowy, soda, wapień i fosfor. Po wymieszaniu owych składników i otrzymaniu masy szklanej, formuje się ją między innymi poprzez ciągniecie.
Czynność tę wykonują specjalistyczne maszyny, ponieważ ciągnione szkło musi być we wszystkich miejscach tej samej grubości. Wymaga to dużej precyzji i dostatecznej ilości siły ciągnięcia. Szkło płaskie ciągnione może posiadać swoje wady. Źle wyprodukowany produkt posiada miejsca, w których obraz na szybie ulega zniekształceniu. Z tego względu szkło takie znalazło zastosowanie w szczególności w szkleniu wszystkich pustych otworów, typu: okna, drzwi czy szklarnie. Trzeba również wspomnieć, że szkło płaskie ciągnione jest szkłem najtańszym, co dodatkowo podnosi jego walory. Niestety nie posiada ono zbyt wielu zalet i w rankingu najbardziej ekonomicznych szyb nie wypada najlepiej.
Do jego wad zaliczyć można: szybko tłucze się, jest mało szczelne, przez co nie zatrzymuje w dostatecznym stopniu ciepłego powietrza w pomieszczeniu oraz może posiadać wgłębienia i uwypuklenia. Przeważnie szkło takie nie posiada żadnej barwy, jednakże przy dodaniu odpowiednich składników podczas procesu produkcji można uzyskać okna hartowane lub dźwiękoszczelne. Przy dodatkowym procesie produkcji i zastosowaniu niezbędnych rozwiązań uzyskuje się technologie przetwarzania szkła ciągniętego Jedną z alternatyw jest produkcja szkła laminowanego, bądź przeznacza się je, jako elementy szyb zespolonych.
Poza tym szkło płaskie ciągnione może zostać wypolerowane, co zwiększa jego efektowność. Patrząc w najbliższym czasie przez zamknięte okno można nieco baczniej spojrzeć na szybę, która się w nim znajduje i pomyśleć ile czasu i jakie ciężkie procesy produkcyjne muszą mieć miejsce, aby szyba taka została wprawiona w nasze ramy okienne.