Szkło to materiał pamiętający czasy kultury mezopotamskiej. Zdaniem archeologów to właśnie tam najpierw zaczęto wytwarzać szkło. Poprzez wieki wynalazek ten ulepszano dodając jakieś mieszanki i poddając szkło przeróżnym procesom. Mamy dwudziesty pierwszy wiek, którego myśl budowlana zaszła na tyle daleko, że mamy teraz wiele rodzajów szkła i jego zastosowań. A gama korzyści jakie niesie wykorzystanie szkła jest równia szeroka. Wiemy, że szkło otrzymuje się przez stopienie, a następnie ochłodzenie piasku kwarcowego z sodą, wapieniem i pięciotlenkiem fosforu. I z tej masy szklanej formuje się wyroby poprzez ciągnienie, walcowanie, prasowanie.
Podczas ogrzewania szkło mięknie i może być dowolnie kształtowane. Stosując odpowiednie dodatki uzyskuje się szkło o specjalnych własnościach. Jednym z ciekawych zagadnień związanym z tym tematem jest szkło zwane stopsol. Zatem szkło stopsol (jak sama nazwa wskazuje jest przeciwsłoneczne i refleksyjne) produkuje się metodą napylania na szkło tlenków metali (szyby mają dzięki temu lekko metaliczny połysk) lub metali szlachetnych. Powierzchnia refleksyjna odbija część promieniowania słonecznego (promieniowanie podczerwone – cieplne), dzięki czemu w lecie zapobiega się przegrzewaniu powierzchni (jest to zjawisko termoizolacji).
W zestawach kilku szyb, szyby ze szkła refleksyjnego są stosowane zewnętrznie. Inne zalety idą jak następuje. Szkło stopsol do wzmocnionej kontroli promieni słonecznych nadaje cechy prywatności komfort wizualny, posiada cechy wysokiej sprawności (istnieją liczne kombinacje poziomu kontroli działania promieni słonecznych i transmisji światła) oraz twardej powłoki. Szkło do wzmocnionej kontroli promieni słonecznych stosuje się do szkleń pojedynczych, izolacyjnych, szyb zespolonych oraz szkła laminowanego, hartowanego i emaliowanego. Ponadto szkło stopsol daje architektom nieograniczone możliwości w kreatywności, czyli mogą korzystać z jednego tylko rodzaju szkła dla różnych zastosowań. Widzimy zatem korzyści wynikające tylko z jednego rodzaju szkła.