Zapewne każdy człowiek stąpający po tej ziemi wie, co to jest szkło i nieraz spotkał się z tym tworzywem w swoim życiu. Doskonale wiemy, że szkło otrzymujemy poprzez stopienie, a następnie ochłodzenie piasku kwarcowego z sodą, wapniem i pięciotlenkiem fosforu. Z tak przygotowanej masy szklanej formuje się wyroby szklane poprzez rozciąganie, walcowanie, prasowanie. W czasie ogrzewania szkło mięknie i dzięki temu możemy dowolnie je kształtować. W szeroko pojętym budownictwie istnieją różne rodzaje szkła. Jednym z ciekawych rozwiązań jest szkło termofloat, charakteryzujące się wysoką przejrzystością i naturalnym połyskiem.
Szkło termoizolacyjne z powłoką niskoemisyjną (termofloat) jest to szkło, które przepuszcza widzialne promieniowanie słoneczne oraz promieniowanie podczerwone o krótkich falach (wysokotemperaturowe) do wnętrza budynku, a zatrzymuje wydostające się na zewnątrz promieniowanie cieplne niskotemperaturowe (o większej długości fali). Promieniowanie podczerwone o niskiej temperaturze pochodzi z grzejników, żarówek oraz ścian i mebli, w których zachodzi przemiana promieniowania podczerwonego o wysokiej temperaturze właśnie w promieniowanie podczerwone o niskiej temperaturze. Brzmi bardzo skomplikowanie?
Chodzi tutaj o to, że szkło termofloat sprawia iż, ciepło z zewnątrz, które w cudzysłowie wpada do naszego domu zostaje i ogrzewa nasz dom. Zarazem to ciepło, które nasz dom wyprodukuje nie ulatnia się, zatem nie mamy strat termicznych. A brak strat termicznych to wysoki poziom oszczędzania i niskie koszty eksploatacji budynku. Mamy rok dwa tysiące jedenasty i doskonale potrafimy wykorzystywać szkło, dostrzegamy jak wielkie korzyści przynosi stosowanie takiej specjalnego szkła. Choć są i tacy, co nie są do końca przekonani do szkła, gdyż nadal sądzą, że jest ono niezwykle kruche oraz nie nadaje się do stosowania w budownictwie. Nic bardziej mylnego. Szkło termofloat zawiera w sobie domieszki różnych metali i jest bardzo odporne na różne czynniki zewnętrzne, co daje na spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa.