Jaki rodzaj strat daje się najbardziej we znaki i jednocześnie najmniej się go czuje? To straty za niewykorzystany zysk. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład wtedy, kiedy prowadzimy sklep i mając w asortymencie jakiś rzadki produkt nie zamawiamy go prawie wcale, aż tu nagle jakiś aktor w telewizji się z nim pokaże i staje się ten produkt popularny. Jeśli nie będziemy o tym wiedzieć, wtedy nie zamówimy więcej tego rzadkiego i produktu i nie wykorzystamy tej szansy na zysk.
Szybkość realizacji budowy w przypadku na przykład warsztatu ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o niewykorzystany zysk z takiego warsztatu. Dzieje się tak dlatego, że przecież każdy potencjalny klient mogący wcześniej, zanim warsztat wybudowaliśmy potrzebować usług naszego warsztatu. A my byliśmy opieszali w budowie i poszedł do konkurencji. Taka sytuacja ma miejsce częściej niż może się wydawać i to przede wszystkim na budowach. Szybkość realizacji budowy to podstawa aby nie tracić zysku z naszej planowanej działalności z którą dany budynek jest związany.
Nie można popadać z drugiej strony w paranoję i budować warsztatu na łeb na szyję ponieważ najczęściej kończy się to albo nieuniknionym fiaskiem albo w najlepszym przypadku niedociągnięciami w budynku, które to niedociągnięcia mogą doprowadzić w przyszłości do poważnych wad konstrukcyjnych warsztatu pchających nas w coraz większe koszty a nasz biznes skazując na niechybną zagładę. Szybkość realizacji budowy to podstawa osiągnięcia celu inwestycji. Im szybciej i dokładniej wykonamy budowę, tym warsztat będzie nam lepiej służył, a klienci chętniej będą nam zostawiali zarówno samochody jak i jednoślady zarówno do konserwacji jak i do kompleksowej naprawy czy przeglądu.
Nie jest tajemnicą że warsztat z dobrą renomą może liczyć na spore zyski w stosunkowo niedużym czasie i permanentnie ponieważ ludzie będą do takiego warsztatu wracać. Również bardzo ważne jest aby warsztat był wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną ponieważ budynek wybudowany niechlujnie będzie warsztatowi odejmował sporo powagi.