W Polsce od jakiegoś czasu stosuje się najnowsze rozwiązania w budownictwie. Na rynku jest wiele propozycji izolacji termicznych konstrukcji stalowych. Do jednej z nich można zaliczyć termodachy. Co to takiego? Jaką spełnia funkcję? I gdzie jest najczęściej wykorzystywane? Otóż termodachy spełniają wiele funkcji. Do podstawowej można zaliczyć bardzo duży zysk ciepła, bo aż do 40% wartości pokrycia ocieplenia dachu. Stosując termodachy zyskuje się pełne wykorzystanie izolacji cieplnej dachu. Ten produkt wszedł jako nowość do Polski ok pięciu lat temu. Każdy wtedy był ciekawy co to jest i czy rzeczywiście nadaje się do ocieplenia dachów. Okazało się, że jest to rewolucyjne rozwiązanie.
Ten produkt idealnie nadaje się do pokrycia dachów obiektów mieszkalnych, obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Termodachy z rdzeniem styropianowym z zewnętrzną okładziną z blachodachówki to najnowsza odmiana na rynku. Zapewniają one pełne wykorzystanie izolacji cieplnej dachu. Nie jedna osoba zapytałaby się a jaka jest różnica pomiędzy zastosowaniem termodachów a zwykłym tradycyjnym ociepleniem? Eksperci odpowiedzą, że różnica jest bardzo duża. W tradycyjnych zastosowaniach wykorzystuje się tak zwaną wełnę mineralną o małej gęstości czyli bardzo małej izolacji cieplnej.
Niestety, aby uzyskać taką samą jakość i przenikalność jak termodachy należałoby wówczas zastosować wełnę mineralną o potrójnej grubości, co de facto oznaczałoby, że wartość materiału użytego do izolacji dachu wzrosłaby przynajmniej dwukrotnie, tak samo ciężar izolacji a co za tym idzie obciążenie dachu. Otóż co przemawia za założeniem termodachów jako innowacyjnego rozwiązania w budownictwie? Jakie ma zastosowanie? Termodachy, które zostają zainstalowane na pomieszczeniach poddaszy idealnie wygłuszają pomieszczenie, ponieważ wszystkie połączenia, którymi mógłby przedostawać się hałas są uszczelnione przez piankę montażową lub uszczelkę poliuretanową.
Ponadto termodachy to również oszczędność czasu, pieniędzy i energii oraz wartości wyliczonej między ociepleniem tradycyjnym a montażem takich paneli jak termodachy. Jakie są dane techniczne powyższych paneli? Otóż termodachy mają zazwyczaj grubość nominalną ok 150 mm, szerokość paneli wynosi 1170 mm, szerokość krycia to 1200 mm, a długość paneli sięga w zależności najczęściej od 1200mm do 8000 mm z możliwością łączenia.