W warunkach europejskich ogólnie, a w Polsce szczególnie, ważne są prace termoizolacyjne podczas budowy budynku. Termoizolacja powoduje, że w budynku nie dochodzi do dużych strat ciepła , a także do pomieszczeń może wkraść się wilgoć, ponieważ dostawać się będzie do niego woda z opadów, przenikać też mogą wody gruntowe. Bardzo często właściciele domów dają sobie rady dotyczące tego, jak sprawuje się zastosowana w ich domu termoizolacja.
O ile można posłuchać rad sąsiada mieszkającego obok – ten sam grunt, a wiec te same problemy, o tyle ktoś mieszkający w innym rejonie może mieć zupełnie inne problemy i termoizolacja zastosowana w jego domu okazać się może nieprzydatna w innych warunkach naturalnych. Ważne jest również to, z jakich materiałów budowany jest budynek – domy drewniane są z natury ciepłe i wymagają zupełnie innego zabezpieczania niż termoizolacja budynku murowanego. Ważne są też takie fakty, jak to, czy dom jest podpiwniczony, czy nie.
Na przykład w domach bez piwnicy jest bardzo istotna izolacja pionowa fundamentu oraz termoizolacja pod podłogą – musi ona spełniać szereg warunków takich jak, nieprzepuszczanie wilgoci oraz zatrzymywanie ciepła. Fachowcy zakładają, że termoizolacja powinna być zakładana w każdym domu według indywidualnie sporządzanego planu. Zresztą termoizolacja powinna być również zakładana przez fachowców. Termoizolacja podłogi, ścian czy dachów oraz stropów oraz okien to zupełnie inne technologie, których prawidłowe zastosowanie gwarantuje dobrą wilgotność w pomieszczeniach oraz w wypadku okien, odpowiednia wentylację.
Trzeba pamiętać również o tym, że termoizolacja, która ma spełniać swoje funkcje we właściwy sposób musi być położona bardzo profesjonalnie. Wszelkie zabrudzenia, nierówności spowodują, że termoizolacja będzie niefunkcjonalna. Należy po prostu zatrudniać do tych rac specjalistów. Obecnie jest bardzo dużo klejów, impregnatów czy tynków, które muszą być właściwie użyte. Zdarzają się bowiem domorośli specjaliści, którzy działają według swoich własnych pomysłów, które dają różne efekty. Ważną sprawą jest, by termoizolacja była zakładana przy użyciu materiałów jednego producenta, bo to gwarantuje dobre jej umocowanie.