W każdym pomieszczeniu bardzo ważna jest temperatura. Dlatego tak ważna jest termoizolacja hal lotniczych, która zapobiega zbytniemu wychłodzeniu oraz przegrzaniu maszyn, co może doprowadzić do ich awarii. Duże firmy lotnicze, nie mogą pozwolić sobie na takie błędny, dlatego do produkcji hal zatrudniają najlepsze firmy i najczęściej proszą o pomoc wykwalifikowane osoby, które pomogą zaprojektować im budynek hali. Są to z reguły hale skonstruowane ze stali i posiadające niezbędne wyposażenie jak termoizolację czy wentylację. Jako że ta ostatnia jest niezbędna przy schładzaniu zbyt gorących pomieszczeń tak ta pierwsza zapobiega głównie ucieczki ciepłego powietrza na zewnątrz.
Zarówno przegrzanie pomieszczenia jak i zbytnie jego schłodzenie jest niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i dla maszyn. Przeważnie termoizolacja hal lotniczych jest zrobione z odpowiednio do tego przygotowanej pianki, styropianu lub z różnego materiału powłok ochronnych. Zapobiegają one zbytniemu wychłodzeniu hali w czasie silnych mrozów, jak również tworzą dodatkową warstwę ochronną przed wiatrem. Zdarza się, że firmy, które chcą na swoim terenie postawić halę, potrzebują termoizolacji hali, ale nie w pełnym jej wymiarze. Często pokrywają jedynie ściany a dach zostaje bez pokrycia termoizolacyjnego. W przypadku rur czy kabli dochodzących do danej hali, również często wymagana jest ich termoizolacja zwłaszcza w przypadku rur doprowadzających wodę.
Dlatego termoizolacja hal lotniczych musi być dokładnie przemyślana, gdyż zastosowanie nieodpowiedniego materiału może mieć konsekwencje w przyszłości. Trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne na danym terenie, przeznaczenie hali oraz jej powierzchnie. Te wszystkie kryteria składają się na materiały, z jakich zostanie ona zrobiona. Nie postawimy bowiem hali z cienkiej stali czy jakiejś wiaty na terenie często nawiedzanym przez silne wiatry czy opady. Natomiast termoizolacja nie będzie nam potrzebna, kiedy mamy halę na terenie ciepłych krajów, w których temperatury w dzień i w nocy nie spadają poniżej 20 stopni.