Co to są termopanele i do czego służą? Przede wszystkim są wykorzystywane w budownictwie. Termopanele to inaczej płyty warstwowe. Zazwyczaj są to materiały warstwowe. Najczęściej spotykane to trzy warstwowe panele zbudowane z okładziny wewnętrznej, zewnętrznej i rdzenia pełniącego funkcje izolacyjne. Popularnymi materiałami stosowanymi jako izolacje są: styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa.
Termopanele to inaczej płyta obornicka. To okładzina, którą się najczęściej spotyka jako blachę stalową i ocynkowaną oraz lakierowaną o grubości do 0, 70mm. Co ważne od spodniej strony, zazwyczaj we wnętrzu budynku, można zastosować blachę o mniejszej grubości: 0,3mm lub 0,7mm, dla górnej powłoki wystawionej na działanie warunków atmosferycznych nie zaleca się stosowania blach cieńszych niż 0,7mm. Ponadto termopanele są materiałem budowlanym, który charakteryzuje nie tylko łatwość montażu panelowego, ale przede wszystkim możliwość modyfikowania na etapie produkcji w prosty i nieskomplikowany sposób grubości materiału.
Termopanele mogą posiadać standardowo stosowaną blachę stalową, która może być zastąpiona przez takie materiały jak płyta kartonowo gipsowa, czy też braku okładziny z blachy od strony wewnętrznej. Odbywa się to w takim przypadku gdy trzeba zdecydować się na dach z blachy. Wtedy niepotrzebne staje się stosowanie płyty obustronnie pokrytej blachą. Termopanele ze rdzeniem styropianowym, gdzie wewnętrzną stroną wtedy jest styropian, to dla płyt z pianki poliuretanowej od wewnętrznej strony stosowany jest arkusz papieru. Zazwyczaj ma to swoje uzasadnienie w procesie produkcyjnym takiej płyty.
Zaznaczyć trzeba także, że każdy panel już na wstępnym etapie produkcji jakim jest rozwijanie wałka blachy, jest zabezpieczany folią przezroczystą mająca za zadanie chronić przez zarysowaniem i przypadkowymi uszkodzeniami, warstwy ochronnej. W budownictwie nie ma termopaneli jednostronnych z wełny mineralnej, ze względu na właściwości fizykochemiczne. Właściwości wełny nie sa stabilne, a ponadto wełna jest jednymz najcięższych materiałów izolacyjnych stosowanych w termopanelach. Rodzaj wypełnienia i jego grubość dobierana jest do potrzeb jakie musi spełnić konkretna konstrukcja w odniesieniu do przenikalności cieplnej. Wiadomo, że im grubsza warstwę izolacyjną posiadaja termopanele tym lepiej.