Termosciany to kolejne innowacyjne rozwiązanie w polskim budownictwie. Jest to doskonały pomysł zwłaszcza dla osób budujących własny dom. Termościany posiadają wiele zalet. Przede wszystkim jedna podstawową i najważniejszą jest ochrona ciepła w domu. Tego typu ściany zabezpieczają dom przed nadmierna utratą ciepła co stanowi, że spełnia on funkcję energooszczędną. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, zwłaszcza przy nasilającym się globalnym ociepleniu, żeby być energooszczędnym. Pozwala nam to zaoszczędzić przede wszystkim pieniądze, ale chronimy w ten sposób własne środowisko.
Termościany świetnie się sprawdzają zwłaszcza w zimę, kiedy to potrzebujemy najwięcej ciepła. Chyba nikt nie lubi przychodzić z minusowej temperatury do własnego domu, w którym jest zimno. Dodatkowo takie rozwiązania dla ścian w domu są bardzo bezpieczne, ponieważ ich reakcja na ogień to euro klasa E. Oznacza to, że materiał jest samogasnący. To bardzo ważna informacja dla przyszłych budowlańców. Ponadto deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła to około 0,040 [W/mK].
Jakie zastosowanie mają termościany? Posiadają zewnętrzną izolacje cieplną wykonywaną metodą lekką-suchą. Co więcej jest to izolacja cieplna ścian z okładziną i szczeliną powietrzną o konstrukcji szkieletowej. Zastosowanie takiej ściany to także izolacja cieplna w konstrukcjach wewnętrznych ścian działowych, izolacja cieplna podłóg między legarami oraz izolacja cieplna w stropodachach wentylowanych.
Termościana to rozwiązanie, które już od wielu lat jest wykorzystywane na zachodzie. Główną zaletą tego typu ściany jest przede wszystkim energooszczędność. Takim systemem są budowane domy parterowe w Skandynawii, a głównie w Danii. Społeczeństwo duńskie bardzo duży nacisk kładzie na energooszczędne rozwiązania i zazwyczaj decydują się na zastosowanie termościany.
Koszt tego typu ściany nie jest niestety niski. Jednak z drugiej strony myśląc o tym ile można zaoszczędzić na odejściu od tradycyjnego ogrzewania można dojść do wniosku, że jest to najbardziej opłacalne. To, ile wydamy na termościany zwróci nam się w przeciągu roku. Resztę zaoszczędzimy na ogrzewaniu ponad dwukrotnie. Takie rozwiązania są już nie tylko stosowane przy budowie domków jednorodzinnych, ale także zakłada się już termościany przy budowie jakichkolwiek budynków oraz mieszkań i nowych kamienic.