Na samym początku transformacji ustrojowej niemalże każdą czynność związaną z funkcjonowaniem firmy przedsiębiorcy musieli wykonywać sami lub z pomocą swoich pracowników. Obecnie na rynku działają tysiące firm wyspecjalizowanych w pomocy przy prowadzeniu firmy. Przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z pomocy księgowej lub biura rachunkowego czyli podpisują umowę z księgową, która siedzi w ich biurze i wykonuje pełną obsługę księgową, albo podpisują stosowna umowę z biurem rachunkowym, które prowadzi im dokumentacje firmowa od A do Z.

Ta druga opcja jest niewątpliwie lepsza, aczkolwiek dla większych firm lepszym rozwiązaniem jest posiadanie swojej księgowej na miejscu, w firmie, gdyż nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie może nam się przydać.

Kiedy przedsiębiorstwo składa się z kilkudziesięciu pracowników to nietrudno o problemy, nie tylko kadrowe, ale czasem i związane z przepisami, prawem pracy itp. Dobra księgowa ma to wszystko w jednym palcu. Dobra księgowa zastąpi nam nawet kadrową, ponieważ obecne doświadczenie młodego pokolenia księgowych obejmuje również sprawy księgowo-kadrowe.

Wiele takich osób potrafi szybko zapoznać się z wszelkimi programami do prowadzenia księgowości oraz prac kadrowo- płacowych. Warto więc mieć swoja księgową w firmie i czuć się swobodniej i bezpieczniej, bez myślenia o pomyłce czy wizycie w urzędach skarbowych. Wizyty takie zapewne nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza kiedy chodzi o błędy księgowo- finansowe i oczekiwanie na karę z ich strony, która może nas powalić na plecy ze zdziwienia.