Struktura tynków nie jest gładka, w głównej mierze jest to porowatość. Przez co można ją scharakteryzować jako powierzchnię dyfuzyjną, o wysokim działaniu. Struktura porowata działa na zasadzie przepuszczania pary wodnej oraz ułatwia odprowadzanie wilgoci poza obszar ściany. Często mamy do czynienia z obniżeniem wysuszania tynków, a jest to spowodowane bardzo niepożądanymi zjawiskami, do którym zalicza się przede wszystkim wykwity solne, porastanie pleśnią lub algami.
Tynk można również scharakteryzować jako zdolność do gromadzenia soli, która wydostaje się z wodą z muru, przez co ma zdolność odkładania się w wewnętrznych ścianach. Takie zjawiska obrazują sytuacje, w której nie następuje krystalizacja elewacji. W celu przeciw działania takim sytuacjom należy zastosować tynk renowacyjny osuszający, który ma na celu przyśpieszanie w odparowaniu wilgoci. Dodatkową zaletą, jaką posiada tynk renowacyjny osuszający jest to, że nie pochłania soli do wewnętrznych warstw, znajdujących się bliżej ściany.
Przed rozpoczęciem etapu murowania należy pokryć mur specjalnym preparatem impregnacyjnym, który charakteryzuje przede wszystkim wysoka przepuszczalność pary, dzięki czemu nie będzie przepuszczał soli, która będzie chciała wedrzeć się do wnętrza ścian. Tynki renowacyjne często sprzedawane są w systemie. Obejmuje on tynk podkładowy oraz tynk właściwy, oba o różnych parametrach. Tynk renowacyjny osuszający są przeznaczone wyłącznie dla elewacji, ale znajdują też zastosowanie na ścianach w piwnicach.
Czasami zdarza się, że jedna warstwa nie jest wystarczająca, dlatego też nanosi się dwie lub też trzy. W sprzedaży mamy dostępnych kilka systemów, które obejmują tynki podkładowe, właściwe oraz oba o różnych parametrach. Firmy budowlane zajmujące się wykonywaniem elewacji na domach specjalizują się w użyciu tego typu tynków, przez co mają dużą wiedzę na ich temat. Warto także zasięgnąć rady na stronie producenta, który powinien umieścić wszelkiego typu informacje o sprzedawanym produkcie o jego właściwościach oraz parametrach.