W zasadzie mamy dwa rodzaje tynków, które są stosowane do wnętrza domów, omawiany tu tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne. Tynki gipsowe mogą być, w odróżnieniu od tych cementowo-wapiennych, stosowane tylko wewnątrz budynku. Należy pamiętać o tym, ze najlepiej jest zakłada tynki w ciepłych okresach, czyli od wiosny do jesieni. Należy odczekać z nakładaniem tynków około czterech miesięcy, by mury budynku zdążyły osiąść – jeśli tego terminu nie dotrzymamy, to tynk może popękać i odpadać.
Tynki gipsowe mają bardzo wiele zalet, które należy docenić przed wyborem tynku. Otóż, tynki gipsowe są bardzo łatwe w nakładaniu. 150m² tynku gipsowego można położyć na ścianę w ciągu dnia pracy. Bardzo dożo oszczędza się na robotach wykończeniowych – tynki gipsowe dają niemal idealnie równą powierzchnię. Ich dodatkową zaletą jest fakt, ze są białe, więc każda położona na nie farba ładnie wygląda i mniej się jej zużywa. Nie wszyscy wiedzą, ze tynki gipsowe, ale te z naturalnego gipsu, a nie uzyskiwanego z popiołów przemysłowych , który jest wręcz szkodliwy dla zdrowia i nie przepuszcza wilgoci, co może doprowadzić do pojawienia się pleśni wewnątrz budynku, mają właściwości regulujące poziom wilgotności pomieszczeniach.
Tynki gipsowe wykonane z prawdziwego, ekologicznego gipsu przepuszczają parę wodną, więc można powiedzieć, ze ściana oddycha. Rzadko mówi się o takich właściwościach ścian tynkowanych gipsem, jak ochrona przed pożarem – 2 centymetry tynku z gipsu potrafią zahamować przez około 20 minut ogień podczas pożaru. Oprócz niewątpliwych zalet, takie tynki gipsowe mają pewne wady. Jedna z nich jest łatwość uszkodzenia tynku, są nieporównywalnie słabsze pod tym względem od tynków cementowo-wapiennych Przy wilgotności 80% traci tynk ten swoje dobre właściwości, w tym wytrzymałość. Ponieważ tynki gipsowe mają właściwości higroskopijne, to wszelkie elementy ze stali, które nie są zabezpieczone przed kontaktem z tym tynkiem będą ulegać korozji.
Tynki gipsowe mają dodatki wapnia w różnych proporcjach i według norm europejskich skład takiego tynku jest określany literką B i cyfrą np. B% tynk lekki gipsowo-wapienny wspomnieć należy również, ze tynki gipsowe oznaczone literką C i cyfrą to tynki specjalnego przeznaczenia: zawierające włókna, akustyczne, do izolacji ciepłochłonnej, ognioochronny, czy cienkowarstwowy.