Tego rodzaju tynki nie cieszą się wśród budujących powodzeniem, ponieważ wielu tradycyjnie budujących fachowców często wręcz odradza ten rodzaj tynku na elewację budynku. Jednak bliższe przyjrzenie się tynkom mineralnym pokazuje ich wiele zalet. Otóż, tynki mineralne mają bardzo dobrą przepuszczalność, co nie grozi budynkowi wilgocią. Spoiwo takiego tynku twardnieje z latami. Tynki mineralne są bardzo odporne na uszkodzenia, nie odkształcają się.
Na pewno zaletą takiego tynku jest niska cena. Jednak tynki mineralne mają parę poważnych wad. Pierwsza z nich to fakt, ze mają bardzo nietrwałe barwy. Najczęściej zdarza się tak, że ściany odbarwiają się w różnym czasie i dom wygląda bardzo nieładnie, wymaga to poprawienia, co sprawia, że koszty takiego tynku są bardzo wysokie. Nad zastosowaniem takich tynków powinny zastanowić się poważnie osoby, które mieszkają w rejonach przemysłowych, czy przy trasach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ tynki mineralne bardzo szybko się brudzą.
Tynki mineralne kupuje się w formie suchej mieszanki do rozrobienia wodą na miejscu budowy – zmiana, nawet nieznaczna proporcji powoduje, że tynk może stracić swoje właściwości. Trzeba dodać, że tynki mineralne mają uboższą paletę barw od innego rodzaju tynków. Problemy z kolorami tynków mineralnych nie umniejszają ich właściwości użytkowych. Trzeba podkreślić, że tynki mineralne są trwałe. Po ich położeniu na ścianę następuje kontakt tynku z dwutlenkiem węgla i pojawia się długotrwały proces utwardzania się tynku.
Poza tym tynki mineralne bardziej niż inne przepuszczają parę wodną, i po ich użyciu nigdy nie dochodzi do gromadzenia się wody w ścianach. W porównaniu z innymi rodzajami tynków, najczęściej porównuje się je z akrylowymi, są bardziej odporne na rozwój grzybów i glonów na ich powierzchni. Te tynki są jednak nieco „twardsze” od akrylowych i czasami może na nie działać niekorzystnie odkształcanie podłożą powodowane temperaturą (jej zmianami) oraz wilgotnością – też zmianami. Wracając jeszcze do estetycznej strony tynków, należy podkreślić, że tynki mineralne maja dużo porów, w które wnika brud. Fachowcy określają to jako zabrudzenia strukturalne – jest sporo problemów z ich umyciem i głównie dlatego wiele osób odradza ich stosowanie.