O ile tynki zewnętrzne bywają czasami nakładane po zamieszkaniu lub oddaniu budynku do użytku, o tyle tynki wewnętrzne muszą być nałożone na sufity i ściany przed rozpoczęciem użytkowania budynku. W zasadzie w grę wchodzą tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe.Tynki wewnętrzne w pomieszczeniach, w których ściany narażone są na możliwość uszkodzeń mechanicznych (na przykład w garażu, kotłowni przydomowej) stosuje się tynki cementowo-wapienne, ponieważ są one bardziej wytrzymałe na uszkodzenia.
Mają one również większą odporność na wilgoć niż tynki wewnętrzne gipsowe – w ich wypadku wilgotność pomieszczenia nie może przekraczać 70%. wiele osób nie lubi jednak tych tradycyjnych tynków z dwóch powodów – trudniej się ja nakłada oraz zawsze, mimo ogromnej staranności nie są one idealnie gładkie. Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne wymagają odpowiedniej temperatury zewnętrznej podczas nakładania – 5-30ºC, po nałożeniu na ścianę nie wolno go zbyt szybko wysuszyć, ani zbytnio zamoczyć,
Dopiero po upływie dwóch tygodni można pomalować ścianę pokrytą tego rodzaju tynkiem. Można, a to jest podpowiedź w sytuacji, gdy liczy się czas, pomalować taką ścianę farbami wapiennymi. Ostatnio coraz głośniej mówi się, że tynki wewnętrzne wykonane z gipsu są o wiele zdrowsze dla człowieka, ponieważ wytwarzają bardzo korzystny dla zdrowia mikroklimat w pomieszczeniach. Gips ma taką właściwość, że przyjmuje nadmiar wilgoci, by później ją oddać, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Gips nadaje się jedynie na tynki wewnętrzne, ale jest na tyle uniwersalny, że można go zastosować niemal wszędzie.
Nakładanie tynków wewnętrznych to bardzo ważna sprawa, ponieważ to tynki wewnętrzne decydują o estetyce domu, pomaga podnieść jakość termoizolacji i lepsze jest wyciszenie ścian. Wspomnieliśmy tutaj o zdrowotnych właściwościowych tynków gipsowych. Jest w tym stwierdzeniu w zasadzie pół prawdy – tynki gipsowe ekologiczne, czyli wydobywane ze złóż mają takie właściwości, ale tynki gipsowe, gdzie główny składnik uzyskiwany jest z odpadów kominowych to jest zagrożeniem dla zdrowia, a fakt, że nie przepuszcza taki tynk wilgoci grozi też poważnymi konsekwencjami. Decydując się na tynki wewnętrzne trzeba brać pod uwagę ich właściwościowi zdrowotne i użytkowe.