Każdy budynek, który został wybudowany jest zazwyczaj tynkowany (pomijamy tu budynki w technice szkieletowej). Tynk spełnia kilka funkcji – przede wszystkim budynek staje się jeszcze cieplejszy i nabiera ładnego wyglądu. Na pewno wiele osób zaskoczy pewna zasada przy tynkowaniu domów – otóż należy najpierw położyć tynk na sufity, następnie na ściany wewnętrzne w domu i na samym końcu tynki zewnętrzne. Tynki zewnętrzne to obecnie cała gama gotowych produktów, które bardzo dobrze spełniają swoje funkcje, czasami jednak powinno się spełniać pewne warunki (na przykład tynku silikatowego nie powinno się malować farbami akrylowymi).
Najczęściej w ofercie sklepów możemy znaleźć tynki zewnętrzne:

  • Akrylowe, które kupuje się w formie gotowej masy. Nie wymagają one specjalnych zabiegów przed nakładaniem, bo wystarczy by powierzchnia na którą będzie położony, była odpowiednio zagruntowana. Tynk taki nie nasiąka wodą, można go łatwo umyć. Jest zabezpieczony przed porastaniem glonami i porostami.
  • Silikatowe, w których spoiwem dla tynku jest szkło wodne potasowe ze specjalnymi dodatkami. Ma on wiele zalet, nadaje się do budynków, które łatwo się brudzą, bo bez problemów się go zmywa. Jego wadą jest to, ze nie można go malować farbami akrylowymi, o czym wspomniano już wyżej.
  • Silikonowe – są jeszcze lepsze, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości ścian z takim tynkiem, to nie ma on sobie równych – struktura tego tynku jest tak, że wszelkie zabrudzenia są wypłukiwane wraz z wodą deszczową.
  • Kamyczkowe – są to tynki typu mozaikowego. W skład takiego tynku wchodzi specjalna żywica oraz kruszywo i mielony marmur, co sprawia, że jest on bardzo odporny na zniszczenia mechaniczne, można go myć, szorować bez żadnych obaw. Tego rodzaju tynki często są używane w podmurówkach – w sprzedaży jest około (ponad) 500 rodzajów i kolorów kruszywa i mielonego marmuru, co sprawia, ze można robić nieskończoną ilość kombinacji kolorystycznych tego tynku.
  • Tradycyjne – cementowo-wapienne , które uznawane są najtrwalsze i odporne na warunki zewnętrzne – szczególnie tak twierdzą zwolennicy tradycyjnych technologii.

Na pewno to czy na tynki zewnętrzne będą tradycyjne, cienkowarstwowe zależy od budowy ściany. Wybierając tynki zewnętrzne należy kierować się przede wszystkim ich trwałością oraz estetyką.