Decydując się na wybudowanie kurnika, należy pamiętać, aby wszystko dokładnie zaplanować. Wydawać by się mogło, że jest to prosta sprawa, gdyż należy postawić po prostu nieskomplikowaną budkę. Nie należy jednak zapominać o szczegółach. Każda firma budowlana o profilu przemysłowym na pewno wspomni ci o lokalizacji takiego obiektu, gdyż do jej obowiązków należą uzgodnienia lokalizacyjne kurnika. Jest to bardzo ważne, gdyż w dużym stopniu może nam ułatwić pracę z drobiem.
Tylko w ten sposób będą one bardziej wydajne, a o to przecież chodzi. Dobór odpowiedniego miejsca zależy od rodzaju hodowli, jakiej się podejmiemy. Istnieją takie zwierzęta, które potrzebują lepszych warunków. Muszą mieć zapewniony oddzielny, utrzymujący się mikroklimat, dlatego takie obiekty stawiane są często na glebie suchej, która łatwo przepuszcza wodę. Dzięki takim zadaniom przedsiębiorstwa budowlanego, jak uzgodnienia lokalizacyjne kurnika łatwiej nam będzie podjąć decyzję o doborze miejsca na budowę oraz szybciej rozpocząć działalność. Należy zdać sobie sprawę, że jeśli zdecydujemy się na wybudowaniu takiego obiektu w złym miejscu, to trudniej będzie nam go usunąć. Stracimy przez to niepotrzebnie pieniądze oraz czas.
Musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które zadecydują o wyborze lokalizacji. Przede wszystkim ma ona nam ułatwić prace, jednak nie może się znajdować zbyt blisko domu, gdyż wiadomo, że zapach często nie jest zbyt przyjemny, co mogło by nam komplikować życie. Bardzo ważne, aby aby mieć ułatwiony dostęp do wody, gdyż bez tego hodowla nie miałaby szansy przetrwać. Można także zapewnić sobie bardziej oszczędny obiekt i skierować jego okna na miejsca, w których jest najwięcej słońca i nie używać nadmiernie energii elektrycznej.
Oczywiście uzgodnienia lokalizacyjne kurnika pomiędzy przedsiębiorstwem, a klientem nie jest wiążące wobec drugiej strony, co oznacza, że sami możemy wybrać zupełnie inne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że s to eksperci w danej dziedzinie i na pewno nie chcą nam zaszkodzić.