Jak będziemy mogli zauważyć, dach naszego domu może pełnić wiele różnych funkcji, jednak, aby był on naprawdę wytrzymały i odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, warto będzie zwrócić uwagę na to, czy warstwy dachu są w odpowiedni sposób położone. Jeśli zależy nam na tym, by dach naszego domu dawał nam osłonę przed zimnem, czy wilgocią, musimy właściwie skomponować poszczególne warstwy dachu tak, by zachowana została odpowiednia termoizolacja, jak i obieg powietrza. Jeśli zechcemy wyróżnić, z jakich warstw powinien składać się dach, będziemy mogli wynotować takie warstwy dachu jak folię dachową, która stanowi warstwę wstępną.
Kolejną warstwą jest zazwyczaj termoizolacja, którą może stanowić zarówno wełna mineralna, jak i wełna szklana. Później powinniśmy położyć folię paroizolacyjną, a na nią płyty kartonowo-gipsowe. Jak będziemy mogli zauważyć, każda z takich warstw spełnia inną rolę, chociaż wszystkie razem mają ochronić nasze wnętrze przed wilgocią. W przypadku folii dachowej jej zadanie będzie polegało na tym, by przede wszystkim chronić konstrukcję dachu przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi.
W ten sposób nasz dach nie będzie wymagał stosowania systematycznych remontów, czy napraw. Jeśli zdecydujemy się na wybór folii wysoko przepuszczalnej, będziemy mogli również liczyć na to, że za jej pomocą będzie możliwe odprowadzenie wilgoci z materiału izolacyjnego z powrotem do atmosfery. Jeśli chodzi o zastosowanie izolacji termicznej, jej rola ogranicza się do zatrzymywania ciepła wewnątrz naszego domu i jak zauważymy, będzie ona bardzo dobrze się spisywać tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ulegnie zawilgoceniu. Folia paroizolacyjna ma zaś chronić przed wilgocią, która może się pojawić wewnątrz naszego domu.
Wilgoć we wnętrzu powstaje z unoszącej się ciepłej pary, która także będzie szkodliwa dla konstrukcji dachu, toteż warto stosować takie folie, które będziemy mogli dodatkowo wzmocnić na przykład za pomocą siatki, czy warstwy aluminium. W ten sposób folia bardzo skutecznie będzie zatrzymywać wilgoć z dala od warstwy termoizolacyjnej i w ten sposób ciepło z wnętrza naszego domu pozostanie w nim, zamiast ulotnić się na zewnątrz. Trudno wobec tego się dziwić, iż do położenia nawet najmniejszej powierzchni więźby dachowej będziemy korzystać z profesjonalnych ekip budowlanych, dzięki którym nasz dach będzie mógł nie tylko dobrze się prezentować, ale również wszystkie warstwy dachu zostaną odpowiednio ułożone i zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci, która może pojawić się tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz.