Każdy dom powinien mieć zapewnioną prawidłowo działającą wentylację. Od dawna, najpopularniejszym sposobem jest wentylacja grawitacyjna. Jest to tak zwana wentylacja naturalna, albowiem wykorzystuje naturalne właściwości powietrza. Przede wszystkim różnice we właściwościach powietrza zimnego i ciepłego.
Ten sposób wentylacji jest najpowszechniej stosowany, ze względu na naprawdę niewielkie nakłady. Niestety wydajność tego naturalnego sposobu nie jest zbyt dobra, ze względu na ogromne straty cennego ciepła. Wentylacja grawitacyjna, wywodzi się ze sposobów wentylacji naturalnej. Wentylacja naturalna polegała na zasysaniu powietrza przez przewód kominowy a także przez wszelkie szczeliny. Natomiast wentylowanie grawitacyjne nie wymaga już otwartego ognia w domu.
Równie dobrze działa przy ogrzewaniu elektrycznym. Powietrze przepływa na skutek różnicy temperatur. Na ogół na zewnątrz jest zimniej niż we wnętrzu domu. To zjawisko powoduje pożądany ciąg w specjalnie do tego przeznaczonym kominie wentylacyjnym. Niestety wentylacja grawitacyjna doskonale działa tylko zimą. Latem, gdy nierzadko temperatura powietrza na zewnątrz jest wyższa nic wewnątrz domu czy mieszkania, zasada wentylacji naturalnej nie działa.
Po prostu w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni otwierać okna. Jednak w warunkach domowych, o tej konkretnej, ciepłej porze roku akurat jest to bardzo przyjemne. Inaczej sprawy się mają w wysokich domach typu biurowiec o ogromnych otworach okiennych. Otwieranie takich okien byłoby wręcz niebezpieczne, dlatego w takich przypadkach stosuje się klimatyzację innego rodzaju. Wentylacja grawitacyjna ma oczywiście swoje wady. Jest przede wszystkim każdorazowa, bezpowrotna strata ciepła.
Zimą różnica temperatur jest duża i bardzo dużo ciepłego powietrza szybko ucieka na zewnątrz i jednocześnie wiele zimnego przychodzi z powrotem. Nie ma specjalnie wiele możliwości regulowania tego zjawiska. Można zmniejszyć przepustowość kanałów wentylacyjnych, jednak samowolne ograniczanie przepustowości może przynieść nieciekawe skutki. Ponadto zimą może dochodzić do przeciągów wentylacyjnych, co niektórych miejscach, takich jak łazienka, może być niezbyt przyjemnym zjawiskiem.