Jak wiadomo, do prawidłowego funkcjonowania obsługi czy maszyn najważniejsza jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Bez jej poprawnego działania sprawna praca jest niemożliwa. Przyczynia się to często do duchoty na hali a tym samym spadku jakości pracy obsługi maszyn czy innych urządzeń znajdujących się w hali. Dlaczego wentylacja hal technicznych jest tak ważna? Weźmy pod uwagę środek lata, rozgrzane do czerwoności maszyny i obsługę. Komu chciałoby się pracować w tak nagrzanym pomieszczeniu? Zapewne nikomu.
Dlatego tak ważna jest wentylacja hal technicznych. Za wentylację możemy uznać również otwarcie bram czy drzwi z różnych stron hali, które stworzą przewiew jednak żadna wentylacja stworzona w ten sposób, zwłaszcza w przypadku wielkich hal, nie spełni swojej roli i nie dorówna wentylacji mechanicznej. Stosowane są tutaj w większości wypadków różne agregaty i wentylatory, które umożliwiają dokładną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Jest to ważne w przypadku dużej liczby pracowników i maszyn, które wytwarzają dodatkowe ciepło. Z tego też powodu wentylacja hal technicznych jest bardzo często sprawdzana gdyż jakiekolwiek uchybienia czy awarie mogą mieć konsekwencje w przyszłości.
Prawo również zabiega o instalowanie wentylacji w bardzo dużych halach czy innych pomieszczeniach gdyż jej brak może doprowadzić do zbytniego nagrzania powietrza wewnątrz hali, a co za tym idzie spowodować uszkodzenie maszyn oraz źle wpływać na samopoczucie pracowników. Maszyny przebywające wewnątrz hali, które mają służyć do przewozu czy przelotu pasażerów, muszą być w stu procentach sprawne. Nagrzane powietrze może je uszkodzić, a co za tym idzie, przyczynić się do wypadku. Wentylacje w chwili obecnej są na bardzo wysokim poziomie i potrafią schłodzić nawet największe i najcieplejsze pomieszczenie.