W dzisiejszym budownictwie stosuje się coraz bardziej szczelne materiały. Okna są tak zaprojektowane, żeby nie było żadnych start ciepła. Unika się wszelkich sytuacji, gdzie jakakolwiek strużka powietrza miałaby uciec na zewnątrz. Dodatkowo wentylacja naturalna, czy grawitacyjna powoduje ucieczkę ciepła. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja wymuszona.
Ten rodzaj wentylacji polega na wmontowaniu w specjalne szyby wentylacyjne, odpowiednich urządzeń zwanych popularnie wentylatorami. Urządzenia te są tak zaprojektowane i wybudowane, że niejako wymuszają ruch powietrza przy wlocie i wylocie kanału. Niestety wentylatory zasilane są zazwyczaj prądem elektrycznym, co w sumie czyni ten sposób metodą trochę bardziej kosztowną, niż wentylacja grawitacyjna. Jednak są też konkretne zalety. Wentylacja wymuszona może być odpowiednio regulowana przez użytkownika.
Można zamontować odpowiedni system kanałów przy wlocie świeżego powietrza, które względnie równo je rozprowadzą po całym zespole pomieszczeń. Można też wymusić szybkość wentylacji, zmniejszając lub zwiększając prędkość obrotów płatów wentylatora. Inna zaletą jest możliwość używania niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo można regulować ilość uzyskanego świeżego powietrza w zależności od potrzeb domowników. Dodatkowo, wentylacja wymuszona, daje możliwość odzyskania ciepłego powietrza.
Ten rodzaj wentylacji występuje w kilku typach. Wentylacja nawiewna polega na wtłaczaniu powietrza za pomocą wentylatora, ale odprowadzanie odbywa się w sposób naturalny. Wentylacja wywiewna polega na usuwaniu powietrza na zewnątrz, właśnie za pomocą wentylatorów. Pozyskiwanie natomiast zachodzi przy pomocy podciśnienia wytwarzanego przy tej okazji. Natomiast wentylacja wymuszona typu nawiewno-wywiewnego, polega na tym że powietrze dostaje się kanałami wentylacyjnymi. Ruch w kanałach inicjują wentylatory a powietrze wydostaje się na zewnątrz przez wywiewniki.
Tak więc wynika z tego, że ten rodzaj wentylacji jest stosowany powszechnie w budownictwie. Najbardziej pożądany jest tam, gdzie wentylacja naturalna nie spełniła by swego zadania. Ten sposób używany jest przede wszystkim w przemyśle. Podczas produkcji niejednokrotnie wydobywa się wiele gazów i zanieczyszczeń. Usunięcie ich w sposób tradycyjny byłoby niezmiernie trudne a nawet niemożliwe.