Kiedy już wybudujemy swój wymarzony dom zaprojektowany oczywiście z konstrukcją dachu odwróconego, nie możemy się doczekać ostatecznego efektu czyli momentu w którym naszym oczom ukaże się doskonale zaprojektowany ogród dachowy w którym będziemy mogli wypoczywać. Zanim jednak do tego dojdzie powinniśmy zastanowić się jaki klucz decyzyjny przyjąć aby nasz wybór roślinności na dach zielony okazał się trafny. Istnieje kilka rodzajów zazielenienia jakie można zastosować na dachach zielonych.
Pierwszym z nich jest zazielenienie intensywne, w wersji wysokiej lub niskiej, w przypadku którego zastosować można w zasadzie wszystkie rodzaje roślin dzięki czemu wybór roślinności na dach zielony może okazać się mniej kłopotliwy niż nam się wydawało. Takie zazielenienie może być stosowane na całej powierzchni dachu i może być zróżnicowane ze względu na wysokość lub rodzaj zasadzonych roślin. Warunkiem zastosowania zazielenienia intensywnego jest zapewnienie mu odpowiedniego podłoża, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości regularnych dostaw wody i jej odprowadzania oraz zapewnieniem ochrony izolacji przed przebijaniem się wszędobylskich korzeni roślin.
Zazielenienie intensywne, zarówno niskie jak i wysokie dobrze jest komponować z innymi elementami ozdobnymi – mini fontannami czy oczkami wodnymi. Innym rodzajem zazielenia jest zazielenienie ekstensywne czyli zazielenienie do którego używa się głównie niskiej roślinności, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym przypadku wybór roślinności na dach zielony będzie więc nieco ograniczony ale na pewno w dalszym ciągu nie ubogi. Ten system zazielenienia jest znacznie prostszy do zaaranżowania a jego zaletą jest lekkość, czego nie można powiedzieć o typie zazielenienia intensywnego którego nacisk na pokrycie dachowe jest znacznie większy a przez to jego zastosowanie ograniczone jest w zasadzie do stropów które są odpowiednio wytrzymałe. Oba systemy zazielenienia wymagają z kolei użycia specjalistycznej wkładki uniemożliwiającej korzeniom wrastanie w warstwy izolacji.