Każdemu właścicielowi domu, zależy na tym, by jego budynek wyglądał jak najlepiej i jak najbardziej spełniał swoje zadania. Oczywiście podstawą po wybudowaniu domu jest odpowiednie ocieplenie budynku, a następnie dobre wykończenie. Jeżeli ktoś zastosuje płyty izolacyjne musi również wiedzieć, jak odpowiednio je zamontować, a następnie jakie zastosować wykańczanie płyt izolacyjnych.
Płyty izolacyjne montuje się w taki sposób, że najpierw należy zastosować aluminiowy profil cokołowy z listwą odciekową, na dolnej krawędzi fasady. Płyty przed zamontowaniem przetrzeć trzeba papierem ściernym, a następnie przykleić ją przetartą powierzchnią do fasady. Zaprawa nie może wypływać spod krawędzi styku tychże płyt. Wykańczanie płyt izolacyjnych, nie należy również do łatwych zadań. Na narożnikach otworów, czy to drzwiowych, czy też okiennych stosuje się siatki wzmacniające , wykonane z włókna szklanego, pod kątem 45 stopni.
Za pomocą szpachelki i zaprawy, dociska się siatkę do płyt. Kiedy całość wyschnie, można nakładać zaprawę, która powinna mieć około 6-8mm grubości. W tą zaprawę wciska się zaś siatkę z włókna szklanego VWS. Na narożnikach ścian, w miejscu otworów drzwiowych, należy zastosować specjalną siatkę narożną. Całość ponownie pokryć gładko tynkiem. Całość taka, powinna przez trzy dni odczekać na konkretne wyschnięcie. Kiedy zastosuje się już takie wykańczanie płyt izolacyjnych, można zabrać się za nakładanie tynku fasadowego.
Można go nanosić natryskiem, grubość nie powinna przekraczać 2-3mm. Później stosuje się powierzchnię tłuczniową, którą nanosi się na budynek za pomocą kielni, używając gładzika z miękkiej gąbki. Oczywiście klient może zastosować zwykłą elewację. Może tak naprawdę wybrać wszystko co mu się podoba. Poprzez wybranie koloru, czy danego materiału. Wiele osób stosuje dziś domy z klinkieru, czy też z piaskowca. Wszystko wygląda wyśmienicie, jeśli zrobione jest z gustem. Należy więc przyłożyć do tego naprawdę solidną rękę i mieć nadzieję, że takie wykończenie całkowite domu, przyniesie oczekiwane rezultaty i będzie największym zwieńczeniem końca budowy, wymarzonego domu.
Nie można więc, na czymś takim oszczędzać, czy kupować najtańsze materiały. Wiadomo, że każdemu zależy na jak najniższym wydatku, jednak jest to inwestycja na kilkanaście lat, więc warto zrobić coś raz, a porządnie. Wiedzieć, że będzie to służyło, a przy okazji pięknie wyglądało przez wiele lat użytkowania.