Zajmując się ocieplaniem dachów, czy też jego naprawą, bądź nowym zakładaniem, warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie wykończenia blacharskie zewnętrzne. Są one tak samo ważne jak sam dach, gdyż bez nich, nic nie dawałoby zamierzonego efektu i końcowego rezultatu. Wszelkie obróbki dachowe, wykonuje się na krawędziach i załamaniach połaci, trzeba też je zastosować wokół kominów, włazów, jeżeli takie są, również wokół okien dachowych, wywietrzników, oraz wszędzie tam, gdzie są jakieś wystające elementy.
Dokonując dobre wykończenia blacharskie zewnętrzne , ma się pewność, że przedłuża się żywotność dachu, a także zapobiega pojawianiu się, jakichkolwiek przecieków w pomieszczeniu. Wykańczając dach robi się wszystko, by w odpowiedni sposób go uszczelnić i odprowadzić wszelką wodę z miejsc, gdzie występują połączenia, styki, czy załamania. Im bardziej dach jest wymyślny, im więcej zwiera skomplikowanych miejsc, tym obróbka blacharska jest większa. To prowadzi do zwiększenia kosztów wykonania dachu. Robiąc więc projekt, może warto się zastanowić, czy zależy nam na różnego rodzaju udziwnieniach i dodatkach.
Tak samo wraca się uwagę na spadek dachu, im mniejszy, tym obróbka jest szersza. Dlaczego tak? Po dachu, który ma słaby skos, woda spływa wolniej, niż po takich, z bardzo dużym skosem. To prowadzi więc, do tego, że woda ma większe szanse wnikać pod pokrycie. Dlatego też, trzeba zastosować takie wykończenia blacharskie zewnętrzne , aby wnikaniu tej wilgoci zapobiec. Inwestując w materiały do dachu, trzeba również tak samo zainwestować w materiały do obróbki. Nie ma sensu kupować gorszych materiałów i tak samo w drugą stronę, nie ma sensu kupować droższych materiałów na obróbkę niż sam dach.
Trzeba bowiem myśleć o zużywalności i trwałości, żeby nie doszło do sytuacji, że dach przestanie spełniać swoje zadanie po 5 latach, jeśli nie miał dobrych materiałów, a obróbka w tym czasie będzie rewelacyjna. W takim przypadku i tak będzie trzeba ją zniszczyć. Jeśli zaś, obróbka będzie gorsza niż dach, po kilku latach i tak będzie trzeba ją wymienić, gdyż nie będzie już spełniała swojej funkcji tak jak należy. Najlepiej barwę i fakturę obróbki, należy dopasować do wyglądu pokrycia, żeby dawało to ładny efekt wizualny. Należy również pamiętać o specjalnych gwoździach z podkładką, o blachowkrętach o różnych kształtach łebka i kolorze, czy też o żabkach, które pozwalają na zamocowanie obróbki, bez wykonywania jakichkolwiek dziur w dachu.