Współczesny człowiek zużywa bardzo dużo energii każdego dnia. Wynika to z coraz większej ilości urządzeń, które ułatwiają lub uprzyjemniają nasze życie. Człowiek od wieków potrafił wykorzystywać różne źródła naturalne, dzięki którym powstaje energia. Wykorzystanie energii ze źródeł naturalnych (odnawialnych) była kiedyś większa z tego powodu, że nie wytwarzano na przykład prądu elektrycznego i żeby uzyskać jakąś większą moc wykorzystywano siłę wiatru i wody.
Rozwój cywilizacyjny sprawił, że człowiek sięgnął po surowce kopalne do wytwarzania energii typu węgiel, ropa naftowa i gaz – wymagają one spalania, by powstała energia, a zasoby tych surowców zmniejszają się każdego dnia. Nie trzeba chyba dodawać, że podczas spalania powstaje dużo niezdrowych dymów i pyłów. Obecnie wykorzystanie energii ze źródeł naturalnych jest jeszcze wykorzystywana w minimalnym stopniu. Wydaje się, ze wykorzystanie siły wiatru jest bardzo proste i praktycznie darmowe.
Oczywiście za siłę wiatru nie płacimy, ale za postawienie nowoczesnej elektrowni wiatrowej to już inwestycja – wiatraki są potężnymi konstrukcjami, które nie mają jednak takiej mocy, jak na przykład średniej wielkości elektrownia spalająca węgiel – zastąpić ją może około tysiąc wiatraków. Trzeba również pamiętać o tym, że w bezwietrzne dni wiatrakami wiatr nie kręci. Te romantycznie dość wyglądające wiatraki powodują sporo hałasu i niestety jest przeszkodą dla wędrujących ptaków, dlatego wiele miejsc, gdzie mogłyby stać jest oprotestowanych przez miejscową ludność. Inne wykorzystanie energii ze źródeł naturalnych to czerpanie energii prosto ze słońca.
Jest to najmniej ingerująca w środowisko naturalne. Unia Europejska dopłaca każdemu, kto buduje kolektory, by energię słońca wykorzystać we własnym domu do ogrzewania, oświetlania i grzania wody. Oczywiście jest kilka metod pozyskiwania energii słonecznej – obecnie nawet pochmurne dni nie są przeszkodą, by przez chmury czerpać energię. Obecnie wykorzystuje się również energię wody. Od tam na rzece, ale człowiekowi to za mało. Wykorzystanie energii ze źródeł naturalnych, gdy źródłem jest woda czeka jeszcze na swoje dni sukcesu.,Niewykorzystana jest jeszcze z potężnej siły jaką są pływy mórz i oceanów.