Stal to materiał o niesamowitej trwałości, a przy tym o ładnie wyglądający. Znalazła ona zastosowania w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, właśnie ze względu na swoje właściwości. Na szczególna uwagę zasługuje zastosowanie jej w różnego typu konstrukcjach, które stosuje się przy budowach stalowych mostów, łączników, kładek i innych udogodnień dla ludzi. Wykorzystywanie konstrukcji stalowych ma na celu polepszenie jakości życia wszystkich osób, które będą korzystać z nich. Jeśli taką konstrukcją są przejścia dla pieszych umiejscowione nad wiaduktami, to czas zaoszczędzony na czekaniu, aż przejedzie pociąg może okazać się wręcz bezcenny.
Wykorzystanie konstrukcji stalowych to przede wszystkim budowa stalowych mostów. Są one doceniane ze względu na swoją długowieczność i niebagatelny wygląd. Bardzo ważnym aspektem, który decyduje o wykorzystaniu właśnie konstrukcji stalowych jest jej wytrzymałość. Do tworzenia konstrukcji używa się bowiem stali walcowanej, często dodatkowo ocynkowanej. Jest ona prawie niezniszczalna. Nie ulega korozji, nie poddaje się ciężkim warunkom pogodowym. Nic więc dziwnego, że tak często konstruktorzy sięgają po ten budulec. Stal jest wykorzystywana jest także w energetyce oraz telekomunikacji. To właśnie z tego tworzywa powstają maszty i wieże telekomunikacyjne.
Wykorzystanie konstrukcji stalowych jest szerokie i czasami zaskakujące. Jadąc samochodem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często mamy do czynienia z konstrukcjami ze stali. Mijane mosty, wieże, maszty, słupy, łączniki, czy estakady są budowane ze stali. Dzisiaj raczej nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez tych wszystkich urządzeń i możliwości, które stwarzają nam konstrukcje stalowe. Ale jak to często bywa, jest to dla nas tak oczywiste, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, a często nawet tego nie doceniamy. A wystarczy sobie tylko wyobrazić, że nagle tracimy prąd, Internet i sieć komórkową. Co się dzieje? Zapanowuje chaos i panika. Przed tym wszystkim chronią nas właśnie konstrukcje stalowe.