Budując budynek czy to mieszkalny czy usługowy musimy sobie zdać sprawę z kilku bardzo ważnych kwestii. Zazwyczaj zlecamy zaprojektowanie naszej budowli fachowcom. Oni to właśnie pracują nad tym, by budynek był bezpieczny, wygodny i funkcjonalny. Jednym z wymogów, jakie musi spełnić jest to, by było w nim ciepło i by jego ogrzanie nie pochłaniało ogromnych pieniędzy. Zapewni nam to wykorzystanie płyt warstwowych do izolacji. Cóż to takiego? Płyta warstwowa zbudowana jest z kilku w=warstw, co zapewnia doskonałą szczelność. Rdzeń termoizolacyjny mieści się między okładzinami.
Może nim być styropian, wełna mineralna czy pianka poliuretanowa. Wszystkie te tworzywa sprawiają, że termoizolacja jest doskonała. Przy niektórych wersjach udoskonalonych zamiast wyżej wymienionych materiałów stosuje się poliizocyjanurat, tzw. PIR. Wykorzystanie płyt wielowarstwowych do izolacji sprawia, że budynki nie wymagają dogrzewania w okresie zimy czy późnej jesieni, a także nie musimy ich dodatkowo docieplać. Płyty warstwowe mają kilka głównych zalet. Po pierwsze pozwalają na zaoszczędzenie środków pieniężnych, jakie wydajemy na ogrzewanie domu. Dzięki temu, że minimalizują wydostawanie się ciepła na zewnątrz nasz system grzewczy będzie o wiele sprawniejszy i co najważniejsze tańszy.
Płyty te sprawdzają się nie tylko zimą. Latem taka izolacja jest idealną ochroną przed gorącem, ponieważ płyty utrzymują chłód w domu. Wykorzystanie płyt warstwowych w izolacji ma jeszcze jedną ważną cechę – kosztuje niezwykle mało. To ważne kryterium, kiedy do ocieplenia mamy dużą powierzchnie. Tak więc wykorzystanie tego rodzaju płyt jest najkorzystniejsze i najpraktyczniejsze. Nic więc dziwnego, że ich zastosowanie jest coraz powszechniejsze. W przypadkach wielu budów stosuje się już właśnie ten materiał, ponieważ fachowcy doskonałe orientują się w nowinkach i wybierają najlepsze rozwiązanie. A tym są właśnie płyty wielowarstwowe. My natomiast jako zlecający budowę powinniśmy być otwarci na nowe rozwiązania i zaufać wiedzy i umiejętnością fachowców.