Termopanele to rodzaj płyt warstwowych, które mają wysoką jakość i pozwalają na zagwarantowanie ze strony producenta przynajmniej trzydziestoletniego użytkowania beż konieczności malowania od strony elewacji, czy generalnie jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych. Można śmiało stwierdzić, że wykorzystanie termopaneli jest coraz powszechniejsze, ponieważ, dobrze trzymają ciepłą, nie wymagają przez długi czas konserwacji (patrz wyżej) oraz świetnie sprawdzają się w izolacji cieplnej, jak i akustycznej, stąd ich nazwa.
A w naszym klimacie utrzymanie ciepła w obiekcie jest bardzo ważne. Należy potwierdzić jedną prawdę, n dotychczas, oprócz drewna, żaden inny materiał budowlany nie miał tak dobrych parametrów. Proszę nie zdziwić się, że termopanele mają w zasadzie aż trzy nazwy, czyli wspomniane tu:termopanele, ale częściej nawet nazywane są płytami warstwowymi lub płytami obornickimi. W takim termopanelu są najczęściej trzy warstwy – dwie zewnętrzne, którym bywają różne materiały budowlane łącznie z blachą., bo zależą one od tego jakie przeznaczenie będzie miał budynek, w którym zostaną założone. Obecnie wykorzystanie termopaneli staje się powszechne, ponieważ są tanie i dobre.
Rdzeń, środek termopaneli stanowi materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych – styropian, pianka poliuretanowa czy w końcu wełna mineralna. Do stawiania ścianek działowych, najczęściej w budynkach, które stanowią zaplecze hali, bardzo często używa się termopaneli, których zewnętrzną warstwę stanowią płyty kartonowo-gipsowe. Najtrudniejszym materiałem w termopanelach jest wełna mineralna, która ma najmniej poszukiwanych właściwości, jest najcięższa z wymienionych materiałów i wymaga na termopanelu specjalnych zabezpieczeń..
Oczywiście są różne termopanele i wykorzystanie termopaneli różnego typu zależy o przeznaczenia obiektu. Inne termopanele zostaną użyte w magazynie z żywnością, inne w halli sportowej, a jeszcze inne w chłodni, gdzie ucieczka zimna powinna być zminimalizowana niemal do zera. Wydaje się, ze w tej dziedzinie będzie widoczny rozwój i wykorzystanie termopaneli stanie się powszechne.