Kuchnia jest sercem prawie każdego domu. Nie tylko kobiety czują się dobrze w dobrze wykonanej kuchni, ale i wszyscy domownicy. Zabudowa kuchni nie należy do najłatwiejszych prac remontowych. Kuchnia powinna być urządzona z dbałością, musi być praktyczna, funkcjonalna, wygodna, ale przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb. Jest ona równocześnie pomieszczeniem, w którym najtrudniej utrzymać ład i porządek. Ostatnie trendy pokazują, że dążymy do kuchni przestronnych i nowoczesnych.
W takich wnętrzach nie ma miejsca na niepotrzebne sprzęty. Wszystko jest pochowane i jak najmniej widoczne. Tyczy się to także podstawowych sprzętów kuchennych, tj. piec, zmywarka, lodówka. Dlatego co raz bardziej modna staje się zabudowa kuchni. Zabudowa kuchni to najnowszy trend w roku 2010. Salony meblowe proponują nam meble kuchenne w wielu różnych odsłonach i kombinacjach, ale nic nam nie zastąpi oryginalnego pomysłu jakim jest zabudowa kuchni.
Zalet takiego rozwiązani jest wiele. Możemy zdecydować gdzie umieścimy osobną szafkę szufladę czy półkę. Zabudowa kuchni to doskonałe rozwiązanie dla nawet najmniejszej kuchni. Jeżeli chcemy zbudować duży parapet i przestrzeń znajdującą się pod nim zagospodarować na mniejsze półki to jest to jak najbardziej możliwe. Zabudowa kuchni to szansa na oryginalne wnętrze. Jeśli natomiast mamy bardzo małą kuchnię, wiele miejsc znajdujących się pod skosami w takim przypadku powinniśmy skorzystać z usług firm remontowych, które na pewno podpowiedzą nam jak zagospodarować nasze meble kuchenne, żeby kuchnia wyglądała przejrzyście i była dla nas funkcjonalna. Pierwszą rzeczą, którą należy bezwzględnie wykonać jest zmierzenie kuchni.
Najlepiej rozrysować sobie wstępnie na kartce każdy mebel, gdzie go chcemy umieścić – nie tylko szafki, ale także sprzęty. Jeśli ciężko nam sobie to wszytko wyobrazić na kartce, możemy kredą na ścianie i podłodze narysować linie podziału między szafkami, a sprzętami. Zabudowa kuchni to czasochłonne zajęcie, jednak efektu końcowego nie da si ę z niczym zastąpić. Ponadto ważne jest dobranie niezawodnego sprzętu AGD pod zabudowę. Musimy przede wszystkim jasno określić własne wymagania i możliwości finansowe. To o czym trzeba pamiętać to okap. Okap w nowoczesnej kuchni jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Musi on być nie tylko dobrze wybrany, ale także dobrze zainstalowany.