Budując dom zaczynamy wszystko od nowa. Stajemy przed pustym polem, przekształconym w działkę budowlaną. Musimy się więc zastanowić jak rozplanować budowę i wszystko z nią związane. Zagospodarowanie terenu jest jedną z najważniejszych spraw, którymi musimy się zająć. Jest to związane z otrzymaniem decyzji o warunkach zabudowy, tak zwanej wuzetki. Decyzja ta jest nam niezbędna, by przestąpić do budowy, na mocy uzyskanego pozwolenia. Musimy więc zastanowić się jak będzie wyglądał nasz dom czy budynek usługowy. Podejmujemy więc decyzje o wysokości, kształcie i wielkości budynku. Zagospodarowanie terenu to też podjęcie decyzji o tym jak będzie wyglądało otoczenie budynku. Jeżeli planujemy prowadzić ogród musimy to uwzględnić w swoich planach.
Jeżeli chcemy zbudować staw również musimy wziąć to pod uwagę tworząc plan zagospodarowania terenu. Ogród zajmuje trochę miejsca, oczywiście jego wielkość zależy od naszej wyobraźni i od możliwości terenu. Planując wygląd naszego terenu musimy też pamiętać o garażu. Najczęściej chcemy, by nasze samochody były bezpieczne i nie musiały być wystawione na nierzadko ciężkie warunki atmosferyczne. Z tego właśnie powodu budujemy garaże. Czasami garaż będzie częścią domu, czasami zupełnie oddzielnym budynkiem. To wszystko musimy ustalić przed rozpoczęciem budowy. Nawet budowa składzika czy pomieszczeń gospodarczych musi być zaplanowana. To bardzo ważne, gdyż czasami taki pomysł pojawia się nam w czasie lub nawet po zakończeniu budowy.
Wówczas możemy mieć więcej problemów, nic to warte. Zagospodarowanie terenu jest więc bardzo ważną sprawą. Warto dokładnie wszystko z tym związane przemyśleć, by potem nie było niepotrzebnych kłopotów. To ogromnie ważne, ponieważ budowa ma być dla nas tylko okresem przejściowym i nie ma trwać w nieskończoność. Mamy się przecież cieszyć z nowego mieszkanka, a nie martwić, że nie mamy kolejnego zaświadczenia, albo znów coś się zepsuło. Dlatego o te wszystkie formalności musimy zadbać dużo wcześniej, a potem już tylko z utęsknieniem czekać na wymarzony dom.