Dach odwrócony to nie tylko wrażenia estetyczne i możliwość innego zagospodarowania przestrzeni na nim powstającym w porównaniu do dachu standardowego. Zalety dachu odwróconego są znacznie bardziej rozległe i nie kończą się jedynie w sferze prezencji. Wielu ekspertów z dziedziny budownictwa wskazuje że zalety dachu odwróconego są nie do przecenienia, zwłaszcza jeśli chodzi o jego szczelność, trwałość i wysokie walory izolacyjne, nie wspominając o walorach związanych z wyciszeniem budynku.
Wszystkie te zalety dachu odwróconego wynikają z innego niż w standardowych dachach sposobu rozmieszczenia warstw izolacji termicznej i wodnej, dzięki czemu osiąga się niższe wahania temperatury w obszarze pokrycia dachowego a tym samym staje się o wiele bardziej wytrzymałe. W przypadku dachu odwróconego prawidłowe ułożenie warstw izolacyjnych oraz ustalenie odpowiedniego kąta odchylenia dachu wydaje się być krytyczne dla jego prawidłowego funkcjonowania.
Aby bowiem w pełni korzystać z dobrodziejstw takiego dachu należy dobrze zastanowić się nad wyborem stosowanych materiałów wykończeniowych , w tym odpowiedniej grubości żwiru czy odpowiednio wytrzymałych płytek. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów wykończeniowych zyskamy pewność że woda z dachu zostanie prawidłowo odprowadzona do wpustów dachowych co zapobiegnie jej gromadzeniu na warstwie pokrycia dachowego.
Przy okazji konstruowania dachu odwróconego wato również zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów, które mogą wpłynąć na jego użytkowanie, takich jak zmienne w naszej szerokości geograficznej warunki atmosferyczne a w tym możliwość zamarzania odprowadzanej przez wpusty dachowe wody a co za tym idzie groźby zablokowania odpływu wody z dachu, szczególnie w miesiącach zimowych. Również i tutaj znajdzie się rozwiązanie – wystarczy zamontować wpusty ogrzewane a problem przestanie istnieć.